İşletmelerde yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanların iş tatmini ve örgüte bağlılıkları üzerindeki etkisi (ilaç, tekstil ve otomotiv sektörlerinde araştırma)
The effects of talent management applications on employee's job satisfaction and organizational commitment (A reserach in pharma, textile and automotive industry)
  1. Tez No: 327876
  2. Yazar: HANDE SERİM BAHADINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Günümüzde yaşanan global değişimler, işletmeleri yoğun bir rekabet ortamında varlıklarını devam ettirmeye zorlamaktadır. İşletmelerin hayatta kalması için gelişme ve değişimlere uyum sağlaması; rekabet avantajı kazanarak başarılı olabilmeleri için ise insan kaynağı faktörünün önemini kavramaları gerekmektedir. Rekabet ortamında insan kaynağı faktörünün ayırt edici gücü olarak yeteneklere yönelmek kaçınılmaz bir hal almıştır. Yeteneklerin ayırt edici gücünden faydalanamayan işletmelerin, giderek dinamikleşen rekabet koşullarında, rekabet güçlerini kaybetmeleri mümkündür. Bu zihniyet değişimine paralel olarak insan kaynağı yönetimi, yeni rol ve sorumlulukları beraberinde getiren bir yaklaşım olan yetenek yönetimine dönüşmeye başlamıştır. Bu araştırmanın amacı Türkiye'de tekstil, otomotiv ve ilaç sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerde yetenek yönetimi uygulamalarının çalışanların iş tatmini ve örgüte bağlılıkları üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışmada öncelikle yetenek ve yetenek yönetimi kavramları ele alınmış, içeriği, benzer kavramlar ile ilişkiler irdelenmiştir. Yetenek yönetimi süreçlerinin tasarlanmasına değinilmiş ve yetenek yönetiminin işletmeler için önemi vurgulanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde yetenek yönetimi bakış açısı ile iş tatmini ve örgüte bağlılık kavramları incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise yetenek yönetimi uygulamaları algısının çalışanların iş tatmini ve örgüte bağlılıkları üzerindeki etkisi istatistiki olarak incelenmiştir. Yapılan araştırmanın sonucuna göre yetenek yönetimi uygulamaları algısının çalışanların iş tatmini ve örgüte bağlılıkları üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. İş tatmini, yetenek yönetimi uygulamaları soyut algısı ile örgüte duygusal, devam ve normatif bağlılık arasında kısmi aracı rolü üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Global changes of today's world have forced the enterprises to exist in a very competitive environment. Enterprises have to adapt themselves to these rapid changes to sustain their existence. In order to gain competitive advantage and sustainability, enterprises should be aware of the importance of human factor. In such a competitive environment, it is inevitible for the enterperises to focus on the concept of talent that has an important and distinguishing influence on human factor. It is possible for the enterprises that can not use the advantage of distinguishing talents, to lose their competitive advantage in an increasingly competitive world. In line with this change in the mindset of talent, human resource management starts to turn out to be talent management. The aim of this study is to examine the effects of the perception of talent management applications on the job satisfaction and organizational commitment of employees in the companies operating in textile, automotive and pharma industury in Turkey. Firstly in this study, the concept of talent and talent management is examined and the content of talent and talent management is compared with the similiars concepts. Then the importance of talent management and the design of talent management process is discussed. In the second part of this study job satisfaction and organizational committment are investigated with the point view of talent management. In the third part of this study the effects of the employee's perception of talent management applications on job satisfaction and organizational committment are statistically analyzed. According to the results of analysis it has been found out that the employee's perception of talent management applications have positive effects on job satisfaction and organizational committmet of employees. Additionally job satisfaction plays an partial mediatied role between employee's subjective perception of talent management and organizational committment.