Küresel ekonomik kriz ve Euro bölgesi üzerindeki etkileri
Global economical crisis and its effects on Euro zone
- Tez No: 327934
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL CHAMBERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Son yıllarda yaşanan ulaşım ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, uluslararası alandaticari ilişkilerin hızla gelişmesini sağlamıştır. Mal ve sermaye piyasalarının serbestleşmesi,küreselleşmenin hız kazanmasına neden olmuş, ülkeler arasındaki uzaklıklarınönemi kalmamıştır. Böylesi bir ortamda bir ülkede yaşanan gelişmeler, diğer ülkeleri deetkisi altına almaya başlamıştır. Bu bağlamda 2007yılınınortalarındaABD'desubprimemortgagepiyasasınınçöküşüve sonrasında küresel finanspiyasalarınıetkisialtınaalan dalgalanma,2008yılınınsonçeyreğindehızla küreselleşmiş, küreselleşenfinansal kriz dünya ekonomilerini derinden sarsmıştır. 2010 yılına gelindiğindekrizinikinci aşamasına geçilmiş veküresel kriz AB borç krizine dönüşmüştür. Başta Yunanistanolmak üzerePortekiz ve İrlanda'ya sıçramış, daha sonra İtalya ve İspanya'yı daiçine alarak genişlemiştir. Bu süreçte ülkeler birtakım önlemler almış ancak alınan önlemleryeterli olmamış, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in ardından Avrupa'nın önemliekonomilerinden biri olan İspanya'nın da AB'den mali yardım istemek zorunda kalmıştır.Özetle dünya ölçeğinde başarılı bir ekonomik proje olarak gösterilmesine rağmenAB, dünya ekonomik ve finansal krizinden en fazla etkilenen örgütlerin başında gelmiştir.Bu ekonomik krizin özelde en pratik sonuçları arasında;Euro Bölgesinin ekonomikvemali yönden istikrarsızlığı, ülkelerin büyüme oranlarının yavaşlaması, cari açığınbüyümesi ve Euro sisteminin temellerinin tekrar sorgulanmasıdır.Anahtar Kelimeler : Küreselleşme, Finansal Kriz, ABD, AB Borç Krizi,Yunanistan, İrlanda, Portekiz, İspanya, İtalya.
Özet (Çeviri)
The progressions in the transportation and communication technologies for thelast years have provided to fasten commercial relationships internationally. Liberalizationof commodity and capital markets has triggered to accelerate globalization so thedistance between the countries declined in importance. In such an environment, theevents happening in a country have started to affect the other countries. In this sense,the collapse of Subprime Mortgage Market in U.S.A in 2007 and after that the fluctuationhaving a great effect on financial markets, spread rapidly at the last quarter of2008 and the globalized financial crises have influenced the world economy deeply. In2010, the global crisis passed its second phase and turned into EU debt crisis. It startedfirstly in Greece and then expanded with enclosing Portugal and Ireland. The countrieshave taken some measures in this process however the measures fell short and afterGreece, Ireland, and Portugal, an important country; Spain has had to ask for financialaid from EU. In short, though as a successful economical project indicated to theworld, EU is one of the most effected organizations from the financial crisis. Betweenthe results of this crisis, especially, the economical and financial instability of Eurozone, deceleration of economical growths, the expansion of current deficit and examiningbasis of Euro system over again, could be displayed.Keywords : Globalization, Financial Crisis, USA, EU Debt Crisis,Greece, Ireland, Portugal, Spain, Italy