Tümör belirleyicileri CA 125, Ca 19-9 ve CA 549'un jinekolojik kanserlerde değerlendirilmesi
- Tez No: 32797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
24 ÖZET Aralık 1992- Aralık 1993 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum KliniğFne ve Sağlık Bakanlığı Ankara Onkoloji Hastanesi Kadın Hastalıkları servisine jinekolojik malignite öntanısıyla yatırılan hastalardan, post-operatif patolojik sonuçlarla, malignite tanısı konfirme edilenlerin 74'ü araştırmaya alındı. Bu hastalarda, benign jinekolojik tümörler veya herhangi bir malignite nedeniyle daha önceden operasyon geçirmemiş olması koşulu arandı. Olgular, 30'u over kanseri, 23'ü endometrium kanseri ve 211 serviks kanseri olmak üzere 3 ayrı gurupta incelendi. 4 matür kistik teratom ve 4 CİN (servikal intraepitelyal neoplazi) olgusu da çalışıldı. Sağlıklı popülasyondan randomize seçilen 30 kişi kontrol gurubu olarak alındı. Her bir gurupta CA 125, CA 19-9 ve CA 549'un preoperatif değerleri postoperatif 7. gün değerleriyle ve yine preoperatif değerleri kontrol gurubuyla karşılaştırıldı.CA 125 için over ve serviks kanserinde preoperatif değerler ile postoperatif ve kontrol grubu değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunurken,endometrium kanserinde fark bulunmadı. CA 19-9 için her üç grupta da istatistiksel anlamlı fark görülmedi. Her üç grupta CA 549 'un preoperatif ile kontrol grubu değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken, preoperatif ile postoperatif değerler arasında fark yoktu. Ayrıca 4 matür kistik teratom olgusundan ikisinde CA125 ve bunların birinde CA 19-9 pozitif bulunmuştur.4 CİN olgusunda her üç belirleyici değerleri negatif bulunmuştur. SUMMARY In our present study, in hospitals of Ministry of Health (Gynecology and Obstetrics Clinic of Ankara Hospital and Gynecology Clinic of Ankara Oncolgy Hospital) patients who had admitted to for complains of gynecologic malignancies were evaluated where 30 were ovarian, 23 were endometrial and 21 were cervical cancer consequently. In addition to this 4 mature cystic teratoma and 4 CIN were joined to the group. Cancer markers, CA 125, CA 19-9, CA 15-3 were researched. Because in each group, each of the 3 tumor markers were studied seperately. In ovary and cervix cancer there was a statistical difference between pre-operative and post-operative and control group values but endometrium cancer didn't show the same difference for CA 125. No statistical difference was shown in each three groups for CA 19-9. In these groups there is statistical diffence between pre-operative and control group values but there is no difference between pre-operative and post-operative values for CA 549. In addition, two of four mature cystic teratom have positive values for CA 125 and one of these two MCT has positive values for CA 1 9-9. All of four CIN has negative for three markers.
Özet (Çeviri)