Iplik kurutma prosesinin enerji ve ekserji analizi.
Energy and exergy analysis of yarn drying process
- Tez No: 328179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde sürekli artan enerji ihtiyaçları nedeniyle mevcut enerji kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle mühendislik sistemlerinin verimlilikleri konusunda yapılan araştırmalar da oldukça önemlidir. Bu çalışmada basınçlı sıcak hava ile farklı kurutma şartları altında kurutma işlemine tabi tutulan yün iplik bobinleri için enerji ve ekserji analizleri yapılarak enerji ve ekserji verimliliği bakımından optimum kurutma koşulu belirlenmiştir. Kurutma işlemi üç farklı sıcaklık (80oC, 90oC, 100oC) ve üç farklı basınç (1bar, 2bar, 3bar) şartlarında yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, Pef = 1bar basınç ve T = 100oC sıcaklık koşulunda hem enerji hem de ekserji veriminin en yüksek değerlere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, available energy sources must be used more efficiently due to the increasing energy requirements day after day. In this context it is essential to investigate the efficiencies of purposed engineering systems. In this study, optimum operating condition of wool bobbin drying process was determined by performing energy and exergy analyses. The drying processes were performed for three different drying air temperatures (80oC, 90oC, 100oC) and three different drying air pressures (1bar, 2bar, 3bar). According to the energy and exergy calculation results the highest energy and exergy efficiency values were obtained at the drying condition of Peff= 1bar and T = 100oC.