2-fenilbenzimidazol asit molekülünün titreşimsel spektrumlarının teorik ve deneysel yöntemlerle incelenmesi
The theoretical and experimental investigation of the vibrational spectra of 2-phenylbenzimidazole acid molecule
- Tez No: 328266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmamızda 2-Fenilbenzimidazol asit molekülünün yapısal ve titreşimsel özellikleri deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Moleküllerin FT-IR spektrumları 4000-650 cm-1; FT-Raman spektrumları 3500-5 cm-1 aralığında kaydedildi. Teorik ve deneysel IR ve Raman spektrumları çizildi. Gaussian 09 programıyla 6-311++G(d,p) temel setinde B3LYP teori düzeyinde molekülün bağ açıları, bağ uzunlukları, dihedral açıları ve titreşim frekansları hesaplandı ve deneysel değerlerle karşılaştırıldı. Titreşim modlarının işaretlenmesi için toplam enerji dağılımı (TED) VEDA programı kullanılarak hesaplandı. Bu çalışma sonucunda incelediğimiz molekülün geometrik, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin anlaşılmasına kapı açılmıştır. Hesaplanan teorik ve deneysel verilerin birbiri ile uyum içerisinde olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Molecular structure and vibration frequency analysis of 2-phenylbenzimidazole acid were investigated in our study. The molecule was worked as theoretically and experimentally. The FT-IR spectrum of molecule was saved between 4000 cm-1 and 650 cm-1, the FT-Raman spectrum was saved between 3500 cm-1 and 5 cm-1. Theoretical and experimental IR and Raman spectra were drawed. Bond lenghts, bond angles dihedral angles and vibration frequencies were calculated on the 6-311++G(d,p) basic set, density function theory and B3LYP theory by Gaussian 09 program and their values were compared with experimental values. Total energy distribution (TED) were calculated to find the vibration modes by using VEDA program. In the end of the study, we gain informations about the geometric, physical and chemical properties of the molecule. The calculated theorical results are agreed with the experimental datas.