Bağcılıkta kombinasyon ıslahı üzerinde araştırmalar: Bazı şaraplık üzüm çeşitlerinde tozlayıcı çeşitlerin döl verimine etkileri
Cross-Breding studies in viticulture : The effect of the pollinators on the progeny fertility of some wine grape cultivars
  1. Tez No: 34818
  2. Yazar: ALİ ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
1 ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BA?CILIKTA KOMBİNASYON ISLAHI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR: BAZI ŞARAPLIK ÜZÜM ÇEŞİTLERİNDE TOZLAYICI ÇEŞİTLERİN DÖL VERİMİNE ETKİLERİ Ali ERGÜL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Y.Sabit A?AOGLU 1994, Sayfa: 67 Jüri: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Yılmaz FİDAN Prof.Dr.İbrahim KISMALI Bu araştırma da Hamburg misketi, Hasandede ve Kalecik karası çeşitlerine ait kastre edilmiş salkımların, Hamburg misketi, Kalecik karası, Hasandede, Narince, Emir, Portugieser ve Riesling üzüm çeşitlerinin polenleriyle tozlanması sonucu elde edilen kombinasyonlarda, tane tutumu ve F1 çekirdeklerinin çimlenme oranları 2 yıl süreyle incelenmiştir.Ancak, bu kombinasyonlarda ana çeşit olarak seçilen Hamburg misketi, Kalecik karası ve Hasandede üzüm çeşitleri kendi çiçek tozlarıyla döllenmemişlerdir. Buna göre altı farklı tozlayıcı ile tozlanan her bir ana çeşidin meyve tutum ve çimlenme oranları yıllara göre farklı bulunmuştur. Hamburg misketi, Hasandede ve Kalecik karası çeşitlerine ait kombinasyonlarda meyve tutum oranları sırasıyla 1992 yılında %17.9-39.9, %12.9-33.0 ve %4.0-8.0 ve 1993 yılında %6.0-33.0, %7.0-48.0 ve %9.3-24.5 bulunurken; çimlenme oranlarında bu değerler 1992 yılında %4.6-66.2, %2.0-63.9 (Değerlendirmeye alınacak yeterli sayıda tohum elde edilememiştir) ve 1993 yılında %8.0-52.5, %6.6-62.5 ve %0.0-30.8 olarak bulunmuştur. 2 yıl süreyle yapılan melezlemeler sonucu yaklaşık 1687 Fj bitkisi elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Asma, V.vinifera cvs., melezleme, kastrasyon, polen, tozlama, tane tutumu, katlama, çimlendirme.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis CROSS-BREEDING STUDIES IN VITICULTURE: THE EFFECT OF THE POLLINATORS ON THE PROGENY FERTILITY OF SOME WINE GRAPE CULTIVARS Ali ERGUL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU 1994, Page: 67 Jury: Prof.Dr.Y.Sabit A?AO?LU Prof.Dr.Yılmaz FİDAN Prof.Dr.İbrahim KISMALI Cross-breeding studies conducted during the last two years were performed in order to examine the fruit set and the germination of the Fj hybrids of some grape varieties. The mother grape varieties used in these investigations were spell out Hamburg muscat, Hasandede and Kalecik karası which were pollinated with Narince, Emir, Hamburg muscat, Kalecik karası, Hasandede, Riesling and Portugieser. However, grape varieties of Hamburg muscat, Kalecik karası and Hasandede which were used as mother plants in the combinations were not self- pollinated. Each mother grape variety was pollinated with six different pollinator varieties and the data on fruit set and germination rates collected each year during the period of the study. Results show that fruit setting rates in the F: hybrids Hamburg muscat, Hasandede and Kalecik karası were 17.9-39.9%, 12.9-33.0% and 4.0-8.0% respectively in 1992 and 6.0-33.0%, 7.0-48.0% and 9.3-24.5% respectively, in 1993. Germination percentages were shown to be 4.6-66.2% and 2.0-63.9%,(insufficient number of seeds to evaluate) in 1992 for the respective varieties and 8.0-52.5%, 6.6- 62.5% and 0.0-30.8% in 1993. Approximately, 1687 Fx hybrid progenies were produced as a result of two years hybridization. KEYWORDS: Grapevine, V.vinifera cvs., Crossing, emasculation, pollen, pollination, fruit set, stratification, germination.