Kırklareli yöresindeki sulama suyu kaynaklarında bulunan bazı makro ve mikro elementlerin tarımsal açıdan değerlendirilmesi üzerine bir çalışma
This study is about some makro and mikro elements which are in irrigation sources in the territory of Kirklareli is based on agricultural values
  1. Tez No: 328296
  2. Yazar: GÖZDE KANARYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKMAZ BELLİTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Su, yaşam devam ettiği sürece olması gereken bir varlıktır. Su kaynaklarının gün geçtikçe azalması, bu varlıkların korunmasını ve kaynaklarda olabilecek kirliliklerin tespit edilip önüne geçilmesi gerekmektedir. Bu çalışma ile Kırklareli ilini temsil eden 15 farklı noktadan Kasım 2011-Nisan 2012 olmak üzere iki farklı dönemden su örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerde pH, EC, makro (NO3, NH4, P, K, Ca, Mg), mikro elementlerin ve ağır metallerin (Zn, Cu, B, Mn, Cl, Mo, Fe, Al, Na, Co, Ni, Se, Cr, As, Cd, Pb, Sn) mevcut düzeyleri belirlenmiştir.Çıkan değerler TSE, WHO, EPA, Avrupa Topluluğu ve Kıta içi su kaynaklarının sınıflarına göre kalite kriterleri ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, su örneklerindeki ortalama değerler; pH 7,22-7,83, EC 323,5-2460 ?mhos/cm, Fe 0-124,193 ?g/L, Mn 2,827-275,133 ?g/L, Cl 1,543-13300 ?g/L B 0-192 ?g/L, Ni 0,005-6,220 ?g/L, Al 0-130,628 ?g/L, Na 13697-316587 ?g/L, Cr 0-8,710 ?g/L, Cd 0-0,053 ?g/L, As 2,232-7,795 ?g/L aralığında bulunmuştur. Buna göre sınır değerlerini aşan çok fazla su kaynağının olmadığı tespit edilmiştir. Dokuz numaralı su kaynağında EC, NO3, Mn, Na P ve SAR miktarı çok fazla bulunmuştur. Su kaynaklarının çoğunda NH4 miktarları, 3 numaralı su kaynağının Al miktarı sınır değerlerinin üzerinde bulunmuştur. Yapılan analizlerde ağır metallerden As ve Cd'ye rastlanmıştır fakat bu ağır metaller sınır değerlerini geçmemiştir.
Özet (Çeviri)
As long as the water of life is an asset that should be. Protection of water resources and the resources of these assets may be reduced gradually to prevent contamination should be identified and with this topic 15 different ways to represent the province of Kirklareli November 2011-April 2012 period water taken from to different. At this samples were determined levels of pH, EC, macro elements (NO3, NH4, P, K, Ca, Mg), micro elements and heavy metals (Zn, Cu, B, Mn, Cl, Mo, Fe, Al, Na, Co, Ni, Se, Cr, As, Cd, Pb, Sn).Resulting values with TSE, WHO, EPA, European Community and According to the classification criteria of quality of inland water resources evaluated. In this study, average values in the water samples, pH 7,22-7,83, EC 323,5-2460 ?mhos/cm, Fe 0-124,193 ?g/L, Mn 2,827-275,133 ?g/L, Cl 1,543-13300 ?g/L B 0-192 ?g/L, Ni 0,005-6,220 ?g/L, Al 0-130,628 ?g/L, Na 13697-316587 ?g/L, Cr 0-8,710 ?g/L, Cd 0-0,053 ?g/L, As 2,232-7,795 ?g/L. According to this in excess of the limit values has been found that much water supply. The amounts of EC, NO3, Mn, Na, P and SAR were too much at nine number water source. According to the analysis of heavy metals, Cd and As were found but but did not exceed the limit values for heavy metals in this.