A comparative study of AISCS360 and EC3 provisions for member stability
AISC360 ve EC3 şartnamelerinin eleman stabilitesi kurallarının karşılaştırılması
- Tez No: 442197
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezin amacı, AISC360 ve EC3 şartnamelerinde belirtilen stabilite ile ilgili kuralların karşılaştırılmasıdır. AISC360 şartnamesi eleman stabilitesi ile ilgili 2 yöntem olan Etkili Uzunluk Metodu ve Direkt Analiz Metodu'nu irdelemektedir. Etkili Uzunluk Metodu elemanın mesnetlenme, yanal ötelenme koşullarına bağlı olan ve burkulma yükünü direkt olarak etkileyen etkili uzunluk faktörünü kullanmaktadır. Diğer taraftan, Direkt Analiz Metodu etkili uzunluk faktörünü tüm mesnet koşulları için 1 kabul etmektedir. Ayrıca, inelastisiteden dolayı azaltılmış eksenel ve eğilme rijitliklerini kullanmaktadır. AISC360 şartnamesi her iki yöntem için de yapının stabilitesini bozan etkenleri dikkate almak için bir yatay yük tanımlamaktadır. Benzer olarak, EC3 şartnamesi de yapılardaki stabiliteyi etkileyen kusurları eşdeğer yatay yüklerden meydana gelen ötelenme (sway) ve bükülme (bow) düzensizlikleri olarak tanımlamaktadır. EC3 şartnamesi etkili uzunluk ve burkulma kontrollerini ortadan kaldıran daha açık bir yaklaşıma sahiptir. Bu yaklaşımda ilave yatay yükler etkitilmektedir. Bu tezde, farklı narinliklerdeki farklı kesite sahip münferit ankastre mesnetli elemanlar ve 2 boyutlu düzlem çerçeveler bu şartnamelere göre detaylı olarak incelenmiştir. Sonuçlara göre, Direkt Analiz Metodu, Etkili Uzunluk Metodu ve EC3 kuralları birbirine yakın eksenel yük kapasitesi vermektedir. Ayrıca, Direkt Analiz Metodu ve EC3'e göre yapılan analizden elde edilen moment kapasiteleri arasında küçük farklar bulunmaktadır. Fakat, Etkili Uzunluk Metodu diğer analiz metodlarına göre genellikle daha düşük moment kapasitesi vermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to compare the stability provisions of AISC360 and EC3 specifications. AISC360 specification introduces two methods for member stability which are Effective Length Method (ELM) and Direct Analysis Method (DM). ELM uses effective length factor (K) which is a function of support and side-sway conditions and directly influences the buckling load. On the other hand, DM assumes the effective length factor K=1 for all support conditions. Moreover, due to inelasticity, DM uses reduced axial and bending stiffness. To take into account destabilizing effects (imperfections) on the structure, AISC360 offers notional load for both methods. Similarly, EC3 takes into account these destabilizing effects with sway and bow imperfections which consist of equivalent lateral loads. EC3 has a more direct approach which eliminates the use of effective length and therefore buckling checks. In this approach, additional notional loads are applied. In this thesis, individual fixed base members with different cross sections and two dimensional plane frames with different slenderness ratios were studied in detail according to these specifications. Results indicate that, DM, ELM and EC3 provisions give similar axial load capacities. Moreover, minor differences exist in moment capacities of DM and EC3. However, ELM gives smaller moment capacities compared to other analysis methods, generally.