Müteahhirîn Dönemi mantığında tasavvurat -Ali b. Ömer Kâtibî ve Kutbuddin Râzî örneği
The problems of the concept in logic in the period of the Mutaakhkhirn -in the Case of Ali b. Umar al-Katibi and Qutbaddin al-Razi
  1. Tez No: 328542
  2. Yazar: MEHMET ÖZTURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER MAHİR ALPER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bilgi tasavvur ve tasdik olmak üzere ikiye ayrılır. Buna bağlı olarak bilinenler de bu iki kısma münhasırdır. Düşünme, bilinmeyenlere ulaşmak için bilinenlerin tertip edilmesini ifade ettiğine göre demek ki bilinen tasavvurlardan bilinmeyen tasavvurlara ulaşmak da düşüncenin bir ayağını oluşturmaktadır. İnsan zihnini düşünme esnasındaki hatalardan korumayı amaçlayan mantık ilmi tüm bu süreçleri dikkate alarak bilinmeyen bir kavramın bilgisine nasıl ulaşılması gerektiği sorununu cevaplamaya çalışır. Bu soruya cevap arayanlardan birisi de büyük İslam mantıkçısı Ali b. Ömer Kâtibî'dir (ö. 675/1277).Ali b. Ömer Kâtibî İslam mantık tarihinin en önemli mantıkçılarından biridir. Onun yazmış olduğu el-Risâletü'ş-Şemsiyye adlı eseri yüzyıllar boyunca medreselerde okutulmuş ve üzerine bir çok şerh ve haşiye yazılmıştır. Bu şerhler içinde en meşhuru Tahrîru'l-kavâ'idi'l-mantıkiyye fî Şerhi el-Risâleti'ş-Şemsiyye adlı Kutbuddin Râzî'nin (ö. 766/1365) kaleme aldığı eserdir.Bu çalışma yukarıda adı geçen isim ve eserlerden hareketle tasavvur kavramını ele almakta, bu kavramın çevresinde oluşan problem ve çözüm önerilerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Knowledge is considered as two parts: tasawwur (concept) and tasdiq (assent). As a result of that, the thing which is known has the two parts as well. Thinking means to put in order the known things in order to reach unknowns. Therefore, getting of the unknown tasawwurs by the known tasawwurs is also a part of thinking. Logic, which is a science that aims to prevent the mistakes human make in a process of thinking, tries to explain how to reach an unknown concept via a known concept. One of the Muslim logicians, `Ali b. `Umar al-K?tib? (d. 675/1277) attempted to explain this problem.`Ali b. `Umar al-K?tib? is one of the most important logicians in the history of Islamic Logic. His work, ar-Ris?lat al-Shamsiyyawas the well-known source and has plenty of commentaries and supplements. The most well-known supplement is Tahr?r al-qaw?`id al-mantiqiyya by Qutbaddin al-R?z? (d. 766/1365).This dissertation deals with the concept of tasawwur in these two sources and examines the problems and the solutions in the frame of the concept.