Bir problem odağı olarak dilenciler
Beggars as the focus of a social problem
  1. Tez No: 328545
  2. Yazar: HAMDİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Genel olarak bazı kimselerin, geçim ve ihtiyaçlarını yardım talep ederek karşılamasına dilencilik, bu işi yapana da dilenci denmiştir. Hıristiyanlık, Musevilik ve İslamiyet, dilenciliği meslek haline getirenleri hoş karşılamamış ancak mecburiyetten dolayı dilencilik yapanlara karşı da müsamahalı davranmıştır. Devletler, bu toplumsal probleme karşı bir takım tedbirler almışlar bununla birlikte dilenciliğin önüne geçilememiştir. Türkiye'de ise dilencilik giderek yayılmasına rağmen henüz ciddi bir ıslah etme girişimi gerçekleşmemiştir. Dilenciliğe karşı gerekli tedbirler alınmadığı takdirde bu problem sosyal bir kangrene dönüşme tehlikesi ile karşı karşıyadır.
Özet (Çeviri)
Generally beggar is a term used for the people, who asks for aims for their livings. And this term turns to beggary if it is made as an accupation. In all three religions (Islam, Christianity and Jewish religions) it is not seen as a favorable work but as a necessity some how accepted. States tried to create some affective approaches for this de facto reality but they had never be affective. In case of Turkey beggary is becoming a social problem and if real solutions have not created this would be a social catostrophe for the country.