Küçük ve orta boy işletmelerde ihracat etkinliğinin üretim imkanları açısından incelenmesi: Ege Bölgesi mermer sanayi üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 41272
  2. Yazar: UFUK AKKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Küçük ve orta boy işletmeler, her ulusal ekonomide ve her dönemde ülkelerin kalkınma dinamiği olmuşlardır. Günümüzde, "bu işletmelerin üretim imkânları, yalnızca iç pazarda değil, dış pazarlar bakımından da incelenmeye alınmış ve ihracatın artırılmasına yönelik çözümler ü- retilmiştir. Sonuçta, büyüklük kavramları önemini yitir miş ve gelişen teknoloji ortamında, küçük endüstri için fırsatlar belirmiştir. Bu çalışmada, küçük ve orta boy işletmelerin ih racat etkinliği, üretim imkânları açısından incelenmiş ve ortaya çıkan sorunlara çözüm aranmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, öncelikle küçük ve orta boy işlet meleri tanıtmaktadır. Daha sonra, bu işletmelerin üretime dayalı ihracat etkinlikleri araştırılmaktadır. İkinci bölümde, AT ve diğer ülkelerdeki küçük ve orta boy işletmeler incelenmektedir. Ayrıca, uygulanan gelişme politikaları sonucu oluşan işbirliği merkezleri ve işlevleri tanıtılmaktadır. Üçüncü bölüm, Türkiye'deki küçük ve orta boy iş letmelerin ihracat faaliyetlerini üretim imkânları açı sından incelemektedir. Bu bölümün ikinci ayrıntısında ise, ülkemizin mermer üretimi ve ihracatı, örnek sektör olarak ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde, Ege Bölgesi Mermer Endüstrisi üzerine bir anket uygulaması yer almıştır. Sorulara ve rilen yanıtlar, sırayla ve birbiriyle ilişki kurularak değerlendirilmiştir. Sonuçta, mermer sanayii içersinde birtakım sorunlar saptanmıştır. Bunların önemlilerinden bazıları; üretim, teknoloji ve finansman yetersizliği,uluslararası pazarlarda tanıtım ve organizasyonun eksik oluşu ve ihracat durgunluğudur. Çalışmada varılan sonuçlara gb're, ülkemizde -yer alan küçük ve orta boy işletmeler, uluslararası rekabet gücü yönünden oldukça zayıftırlar. Bu nedenle, çalışma sonunda; küçük ve orta boy işletmelerin korunması ile ilgili yasaların çıkarılması, eğitim hizmetlerinin ve rilmesi, mesleki bilgi sistemi ve teknoloji danışmanlık merkezlerinin kurulması, üretici ve ihracatçı işletme lerin teşviki gibi bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In every international economy and in every term the small and medium-sized“business become the dynamic of economic developing. Today, production possibilities of. these business have been observed in view of not only national markets but also international markets, and in order to increase exports, lots of solutions have been produced. As a result, concepts of greatness lost their importance and the opportunities are appeared in the atmosphere of the developing technology for the small industries. In this study, the export effectiveness of the small and medium-sized business have been searched in terms of possibilities of production and also solutions have been looked for appearing problems. This study consists of four chapters. In the first chapter, at first, the small and medium-sized business have been introduced, and then the effects of these business on production have been re searched. In the second chapter, at first, the small and medium-sized business in European Common Market and in the other countries have been examined. In addition to this, the centers of corporation which is the result of the development policies of having at present, and their functions have been introduced. In the third chapter, in aspect of the possibili ties of production, the export activities of the small and medium-sized business in Turkey have' been researched. In the second detail of this chapter,, the marble produc tion and exportation of our country has been handled as a pilot sector.In the fourth chapter, a survey on the Eagean Regional Marble Industry is taken. The answers that is given to the questions, are sequentially considered and evaulated ”by establishing relations with each other. As a result, a number of problems have been determined in marble industry. The insufficiency of production, techno logy and finance are the most important ones of these problems. The deficiency of organization and introduc tion at the international markets, also the stagnation of export are considered as the others. According to obtained general results from this study, small and medium-sized business of our country are so insufficient in aspects of international competi tion power. For this reason, at the end of the study, there are some suggestions like making laws about saving small and medium-sized business, giving training service, founding knowledge system of. the job and technology information centers, encouragement of producer and ex porter businesses.