Çalışma hayatı ve ev işlerini birlikte yürüten kırsal kadının yaşam modeli: Cumalıkızık köyü örneği
Life model of working urban women who combine working life and housework: Cumalikizik village sample
  1. Tez No: 328565
  2. Yazar: ELİF OKTAV ERDEMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAYLAN AKKAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 465
Özet
Ekonomik değişime paralel olarak, kadının iş gücüne her geçen gün artan katılımı beraberinde toplumsal cinsiyet rollerinde de değişimleri getirmektedir. Bu değişimlerin başında çalışma hayatına katılan kadının görev ve sorumluluklarındaki artış gelmektedir. Ayrıca kadının çalışma hayatında aktif yer alması iş dünyası ve ekonomik sistemde de gündeme gelmektedir. Kadının çalışma hayatında katılması ile beraberinde de sosyal değişim ve sorunlar meydana getirmektedir.Araştırmada, mülakat ve katılarak gözlem teknikleri kullanılmış olup, verilerin saha gözlemleri ile desteklenmesi temel esas olarak alınmaktadır. Bu araştırmada pazarda çalışan kadınların analizi üzerinden çalışan ve ev işlerini beraber yürüten kadın modeli ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Sahada kalınan süre boyunca çalışan ve çalışmayan kadınlarla birlikte eşleri de ayrıntılı gözlemlenmiştir.Konuyla ilgili modelleme yapılırken aynı zamanda Cumalıkızık Köyü'ndeki yaşam tarzı da ana hatlarıyla aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Increasing the female labor force participation in the parallel of economic change brings the differences of the gender roles. At the first of the change is increasing the roles and responsibilities of women who attend to the working life. Besides that come to order business and economic system have an active part to the women on the working life. Social change and problems are bringing along participation of women in working life.On this search, we used the interview and participant observation technique which are support to the field observations and data?s. On this search, we tried to model of life style of working women who combine working life and housework according to the analyses of the seller in a market. During the stay in the field we observed the nonworking women and we research to the worker and nonworking women?s husbands too.This search while modeling at the same time we tried to bring out cultural structure of Cumalıkızık Village.