Gelişen teknoloji ile değişen gazetecilik mesleği
Devel opments in technology and changes in profession of journalism
- Tez No: 328611
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Dünyada ve Türkiye'de yaşanan teknolojik gelişmeler kitle iletişim araçları üzerinde de etkili oldu. Radyo, telefon, televizyon, bilgisayar derken çağın en etkili iletişim aracı internetle tanıştı insan. İnternetin hayatımıza girmesi, bir anlamda bilgiye ulaşma zorluklarını, sınırlılıklarını da ortadan kaldırdı. Artık herkes her yerden, istediği bilgiyi kolayca edinebilmektedir. Herkesin bilgiye ulaşabildiği bir ortam, niteliksel bilginin varlığına dair endişeleri de beraberinde getirmiştir.Bu çalışmada birçok yeniliği beraberinde getiren internetin, geleneksel kitle iletişim araçları üzerindeki etkisi ?Gelişen Teknoloji ile Değişen Gazetecilik Mesleği? başlığı adı altında üç bölüm halinde incelenmiştir. Ayrıca, çalışmada veri toplama yöntemi olarak gazete ve teknoloji üzerine yazılmış kitap, dergi, makaleler ve gazetecilik mesleğine yıllarını vermiş gazetecilerle birebir yapılan görüşmelerden faydalanılmıştır.Birinci bölümde gazetenin doğuşu ve gelişim süreci, gazeteciliğin ne anlama geldiği ve türleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise medyanın işlevselliğini yerine getirebilmesi için gerekli olan kavramlarla birlikte; medyanın ideolojik ve toplumsal işlevi, editoryal bağımsızlık, basın etiği, konularına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, teknolojinin insan hayatına girmesi sürecinde yaşanan değişimler ve bu değişimlerin gazetecilik mesleğini nasıl dönüştürdüğü, matbaadan başlayarak günümüze kadar yaşanan yenilikler doğrultusunda ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde giderek gelişen ve yaygınlaşan internetin, gazete ve gazetecilik mesleğini nasıl etkilediği, teknolojik değişimlerin canlı tanığı olan kişilerin görüşlerine yer verilerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The technological developments that occurred both around the globe and Turkey have been affected the mass media outlets as well. While we used to continue our lives with such media outlets like radios, telephones, televisions, computers recently the Internet, which is so far the most advanced mean of technology have been introduced to humanity. The introduction of Internet to our everyday lives has had a significant effect on the limitations to access information. In other words, with the internet now everyone could access to certain information in anytime and anywhere. Obviously this situation has raised questions on the ?quality? of the information that we receive throughout the internet. This project has looked through the effects of the internet on means of traditional mass information technologies under three chapters titled ?developments in technology and changes in profession of journalism?. During the process of data gathering for this project we have used and profited from certain written works such as; journal articles, books and magazines which are focused on the subject of journalism and technology; and also personal interviews of individuals who have spent their years with journalism.First chapter of this project focuses on the birth and historic developments of both newspapers and journalism. Moreover the first chapter also provides distinctive information on the definition and types of journalism. The second chapter mainly underlines issues regard to the function of media such as its ideological, sociological and independent functions and identifies certain topics such as editorial independence and ethics of journalism. The third and last chapter looks into the effects of technological developments both in general and also in profession of journalism by providing a brief historical background information starting from the introduction of printing houses. Moreover, this chapter will focus on issues related to the introduction of internet and its effects on newspapers and journalism by using in depth views of personalities who have experienced these changes one to one.