Geç Sovyet döneminden günümüze Doğu Kazakistan ekolojik problemleri ve hareketleri karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of ecological problems of the East Kazakhstan and social movements in the late Soviet period to the present
- Tez No: 328612
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde ekolojik eksenli sorunlar dünyanın dört tarafında da büyük boyutlara ulaşmaktadır. Dolayısıyla uluslararası toplum bu ekolojik problemleri giderme çabalarında bulunmaktadır. Örneğin devletler düzeyindeki ekolojik eksenli etkinlikler, toplumsal hareketler, sivil toplum kuruluşları. Bu çerçevedeki çalışmada Kazakistan'da bulunan ekolojik sorunlar ve bu sorunlarla ilgili toplumsal hareketler anlatılmaktadır. Tezin konusu olan Doğu Kazakistan bölgesinin ekolojik sorunları 20 senelik bir dönem içerisinde ele alınmaktadır. Doğu Kazakistan bölgesi hakkında genel bilgiler (coğrafi konum, doğal kaynaklar, nüfus ve idari taksimat bilgileri) verilmektedir. Özellikle Doğu Kazakistan'ın benzersiz doğasına, bitki ve hayvan âlemine, çok zengin maden yataklarına dikkat çekilmektedir. Ayrıca bölgenin sanayi gelişiminden ve bunun neticesi olarak ortaya çıkan canlıların yok olması ve halkın sağılık düzeyinin düşmesi gibi sorunlardan bahsedilmektedir. Doğu Kazakistan'ın Semey bölgesinde 1949-1989 yıllar arasında yapılan yüzlerce nükleer deneme, bölge ekolojisine ve halkına getirilen zararlar halk tarafından hala hissedilmektedir. Tezin odak noktası olarak bölgede çok büyük boyutta mevcut olan ekolojik sorunlara karşı devletin ilgisizliği belirtilmektedir. Aynı şekilde yerli halkın da eylemsizliği ve sorumsuz tavırları da söz konusu olmaktadır. Bu çerçevede çalışmada sivil toplum kuruluşlarının ve yerli medya unsurlarının tutumundan bahsedilmektedir. Ayrıca ekolojik sorunlarla uğraşan toplumsal hareketlerin geçmişteki ve günümüzdeki eylemleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today the ecological problems have reached to the great heights around the world. Therefore, the international community struggles to deal with these ecological problems. For example, state-level ecological oriented activities, social movements and non-governmental organizations. This study discusses the ecological problems and social movements in respect of dealing with these problems in Kazakhstan. The thesis? subject is to discuss the ecological problems during the last 20 years in Eastern Kazakhstan. It provides general information about the East Kazakhstan region (geographical location, natural resources, population and administrative division information). Especially in Eastern Kazakhstan's unique nature, the world of plants and animals, it draws attention to the rich mineral deposits. In addition, it mentions the development of the region's industry and destruction of living things and the decrease in the level of long term survival of the people as a result of these problems. People still feel the losses in the region's ecology brought by the hundreds of Semey nuclear test conducted between 1949-1989 years in East Kazakhstan. As the focal point of the thesis, it focuses on the lack of interest of the state to tackle with these ecological problems in the region. It also mentions the inaction and irresponsible attitude of the local people. In this context, the study addresses the elements of the attitude of civil society organizations and local media. In addition, the social movements of the past and present actions in dealing with ecological problems are discussed.