Yeni finansal araçlardan türev ürünler ve vergilendirilmesi
Derivatives that are new financial instrument and its taxation
- Tez No: 210767
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, İşletme, Economics, Law, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
1971 yılında Bretton Woods anlaşmasının bozulması ve petrol krizlerinin de etkisiyleuluslar arası mali sistemde köklü değişimler görülmeye başlamıştır. Dünya parapiyasasında esnek (dalgalı) döviz kuru sistemi kullanılmaya başlamıştır. Para piyasasındaki bu değişim döviz kurlarının sürekli değişiklik göstermesine ve 1970`li yıllarınsonlarında da faiz oranlarında dalgalanmalara neden olmuştur. Bu süreç içinde finansdünyası, özellikle büyük orandaki döviz kuru ve faiz oranı gibi finansal risklerle karşıkarşıya kalmıştır. Bunun sonucunda finansal risk yönetimi büyük önem taşımayabaşlamıştır. Finansal riskten kaçınmak veya bu riski azaltmak amacıyla yeni finansalaraçlar geliştirilmiştir. Bu araçlar arasında en önemlisi türev ürünlerdir.Bu tezin amacı, yeni finansal araçlardan türev piyasası işlemlerinin vergilendirilmesi ileilgili esasları incelemektir.Bu amaçlara ulaşabilmek için öncelikle yeni finansal araçlar ve bunun en önemli parçasıolar türev ürünlerin ekonomik nitelikleri incelenmiştir. Daha sonra Türk Hukuk Sistemiiçerisinde türev ürünlerin yeri tespit edilmeye çalışıldıktan sonra bunlara uygulanabilecekvergi kanunları hükümleri incelenmiş, bu araçların vergisel olarak gerçek amaçları dışındanasıl kullanıldığı açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak ta seçilen bazı ülkelerdeki vergikanunları karşısında türev ürünlerin durumuna değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
After Bretton Woods settlement had breahed in 1971, radical changes had been occuredon international financial system. Flexible exchange rate had been started to use in Worldmoney market. The change in money market had caused continuous alteration on exchangerate. It had also caused fluctation on bank rate in 1970. In this process financial world hadfaced some risk like exchange rate and bank rate.Because of this, financial riskmanagement had been started to carry weight. To escape financial risk or to minimize thisrisk, new financial instruments had been improved. Most important of these instruments isDerivative instrument.The aim of this thesis is to specify derivative instruments that is new financialinstrument and to show taxing ways of these instruments.To reach this aim, economic property of new financial instrument and derivativeinstruments which is the most important part of that will be investigated. After that theposition of derivative instrument in Turkish Law System will be detected. At lastcondition of derivative instrument in choosen country will be touched on.