Representation of Russian-Georgian 2008 war in the Eyes of Georgia: A critical geopolitical perspective
Rusya-Gürcistan 2008 Savaşının Gürcistan nezdinde temsili: Eleştirel jeopolitik bakışı
  1. Tez No: 568586
  2. Yazar: SALOME TSIKARISHVILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Coğrafi konumu itibariyle iki komşu ülke olan Gürcistan ve Rusya arasındaki tarihi geçmiş, bir köprü haline gelmiştir. Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana, Rusya'nın Sovyetler sonrası ülkelerdeki nüfuzunu koruma konusundaki tutkusu, eski Sovyet devletlerinde, özellikle de Batı'nın değerlerinden ilham alan Gürcistan'da büyük sorun haline geldi. Gürcistan'ın Rus yanlılarını azaltma konusundaki istekleri ve NATO'nun ittifaklarına katılarak Batı'ya yönelik görüşleri artırma yönündeki tavırları, Gürcü-Rus ilişkilerinin Kırmızı Çizgisi olan ve beklenmedik ancak kaçınılmaz olan, Ağustos Savaşı'na yol açmıştır. Ağustos savaşı ile ilgili farklı bakış açıları gözden geçirildi. Bununla birlikte, mağdur olan Gürcistan'ın görüşüne daha az dikkat edildi. Bunun bir sonucu olarak çalışma, Gürcistan devlet yapısının 2008 Ağustos Savaşı'nın konstrüksiyonunu ve kavramsallaşmasını anlamayı amaçlamaktadır. Bu tez, Gürcülerin Beş günlük savaş perspektifini araştırmakta ve incelemektedir. Rus işgali ile ilgili olayların eleştirel olarak jeopolitik perspektiften analizini sunmaktadır. Tez, Gürcü söylem analizi ve devletin günlük performansıyla ilgili olarak, Gürcistan topraklarına yapılan Rus askeri müdahalesinin, Avrupa'nın enerji kaynaklarını kontrol etmek için“saldırgan bir askeri müdahale”ve“Batı'ya saldırı”olduğu sonucuna varmıştır. Gürcistan devleti Rusya'yı“saldırganlar”,“21. yüzyılın barbarları”ve“işgalciler”olarak tanımladı. Bu savaş Rusya'yı, uluslararası normları ve aynı zamanda Batı'nın değerini bozan Gürcü toprak bütünlüğüne bir tehdit olarak görüyordu.
Özet (Çeviri)
Sharing the historical background, and the same borders in terms of geographical location, Georgia and Russia, have been a core connective bridge. After the demise of the USSR, main ambition for Russia was to retain its influence in the Post-Soviet countries, had instigated a major problem to its neighbors, and particularly to Georgia. The newborn state had been inspired with the western values, which consequently evolved a desire to decrease the pro-Russian attitude and increase the Western-based views by joining NATO alliances. Theses aspirations resulted a dislike to its Big neighbor country, which subsequently developed to a Red Line between Georgian-Russian relationship and caused the unexpected, yet inevitable, August War. Different perspectives about the August war, have been reviewed; Nevertheless, less attention has been paid to the point of view of the main victim, Georgia. As a result, this study aims to review the Georgian statecraft's construction and conceptualization of the 2008 August war. The thesis explores and examines the Georgian perspective of the Five days war, and provides Georgian statecraft discourse analysis of the events related to the Russian invasion from a critical geopolitical perspective. It has been concluded, regarding the Georgian discourse analysis and everyday performance of the statecraft, that the Russian military intervention in the Georgian territory was an“Aggressive military intervention”and“Attack on the West”in order to control the energy resources of Europe. The Georgian statecraft's discourse defined Russia as“Aggressors”,“Barbarians of the 21stcentury”and“Occupiers”. This war pictured Russia as an enemy to the Georgian statehood and sovereignty, that had broken the international norms, beside the Western values.