Gemi inşa endüstrisi çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği algılarının değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
An assessment research of ship building industry workers' occupational health and safety perceptions
- Tez No: 328642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FULYA AYDINLI KULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, güvenlik iklimi ölçeği yardımıyla, gemi inşa endüstrisi çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin algılarını belirlemektir. Çalışanların, örgütlerdeki güvenlik yönetimi ve uygulamalarını algılama biçimlerini yansıtan güvenlik iklimi, örgüt kültürünün alt bileşenlerden olan güvenlik kültürünün ölçülebilir nitelikteki göstergesi sayılabilir ve örgütün güvenlik sorunlarını anlama ve değerlendirme sürecinde yardımcı olmaktadır.Çalışmanın teori bölümünde, iş sağlığı ve güvenliği ile güvenlik iklimi kavramlarına ilişkin tanımlar ve gerekli hususlar verilmiştir. Tezin uygulama kısmında, araştırmanın içeriği, amacı anlatılmış ve uygulanan güvenlik iklimi ölçeğinin bulguları değerlendirilmiştir. Buna göre, elde edilen güvenlik iklimi faktörü değişkenlerinin, iş sağlığı ve güvenliği algıları açısından anlamlı farklılıklar taşıdığı görülmüştür.ANAHTAR KELİMELER: İş Sağlığı ve Güvenliği, Güvenlik İklimi
Özet (Çeviri)
This study aims to identify ship-building-industry-workers' perceptions of health and safety at work, using safety climate scale. The safety climate which reflects the workers' way of perceiving the safety management and applications at organizations can be deemed as a measurable indication of safety culture which is a subcomponent of organizational culture, and it helps understanding and evaluating organization's safety problems.The theoretical part of the study includes definitions relating to health and safety at work and safety climate concepts, as well as required issues. The applications part of the thesis defines the content, aim of the research, and evaluates results of the safety climate scale applied. Accordingly, the obtained safety climate factor variables have been found to have meaningful differences with respect to perceptions of health and safety at work.KEYWORDS: Occupational Safety and Health , Safety Climate