Primer hemşirelik yönteminin hasta bakımı ve hemşirelerin iş doyumuna etkisi
  1. Tez No: 32882
  2. Yazar: NERMİN OLGUN GÜNAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
8. ÖZET Bu araştırma, organize bir bakım yöntemi olarak primer hemşirelik yönteminde hastaların aldığı bakımın niteliği ve hemşirelerin iş doyumlarını belirlemek amacıyla, ön test-son test araştırma modelli deneysel bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırma, Marmara Üniversitesi Hastanesinde 16 yataklı ve 20 hemşirenin görev aldığı YBÜ'sinde gerçekleştirilmiştir. Primer hemşirelik yönteminin hasta bakımına etkisini belirlemek amacıyla, fonksiyonel hemşirelik yöntemiyle bakım verilmesi sırasında 30 ve eğitim sonrası primer hemşirelik yöntemiyle bakım verilmesi sırasında 30 olmak üzere toplam 60 vaka üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Hastaların almış olduğu bakımın niteliğini belirlemek amacıyla, Wandelt ve Ager tarafından düzenlenmiş olan“Nitelikli Hasta Bakım Skalası”geçerliği ve güvenirliği saptandıktan sonra kullanılmıştır. Geçerlik işleminde, dil geçerliği ve mantıksal geçerliği sınanmış olan skalanın“Değerlendirmeciler Arası Güvenirlik”yöntemiyle“Spearman'ın Korelasyon Katsayısı”hesaplanarak güvenirliği belirlenmiştir. Primer hemşirelik yönteminin bakıma etkinliğini belirlemek için fonksiyonel hemşirelik yöntemiyle yapılan karşılaştırmasında“t testi”kullanılarak değerlendirme yapılmıştır. Hemşirelerin iş doyumlarını belirlemek amacıyla Mumford tarafından düzenlenmiş olan“İş Doyumu Anketi”nin de aynı şekilde dil geçerliği ve mantıksal geçerliği sınandıktan sonra“sınama yeniden sınama”yöntemiyle güvenirliği belirlenmiştir. Araştırmanın başında fonksiyonel hemşirelik yöntemiyle bakım verme sırasında iş doyumları belirlenen hemşireler primer hemşirelik eğitim aldıktan sonra bu yöntemle bakım verme sırasında tekrar iş doyumları değerlendirilmiş, iki yöntem arasındaki karşılaştırmada“Mc Nemar”ve“Stuart-Maxwell”X2 testi kullanılarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been planned as an experimental researce with pretest-posttest for the purpose of design determining the quality of patient care and the job satisfaction of the nurses in application of primary nursing as an organized care method. This research has been carried out in general, intensive, and coronary care units of Marmara University Hospital where 16 beds exist and 20 nurses work. The determination has been carried out on a total of 60 cases of which 30 has been cared by the functional nursing method before the primary nursing education and 30 has been careied out by the primary nursing method following education, for the purpose of determining the effect of primary nursing on patient care. To determine the quality of care received by the patients,“Quality Patient Care Scale”organized by Wandelt has been used and Ager after proving its validity and reliability. During validity procedures, the reliability of the scale, of which its language validity and logical validity have been already examined, has been calculated by“Spearman's Correlation Coefficient”by the method of“Reliability among the raters”. The determination has been carried out by using the“t test”during the comparison of primary nursing and functional nursing method to show the effectivity of primary nursing to patient care. For the purpose of determining the job satisfaction of nurses, the“Job Satisfaction Questionnarie”organized by Mumford has been proved of its language validity and logical validity; and its validity has been determined through the method of“test-retest”. The nurses whose job satisfaction have been investigated during patient care by the method of functional nursing at the beginning of this research, have once again been investigated during patient care by the method of primary nursing after attending an education program; and during comparison of two methods, the evaluation has been carried out by using the“Mc Nemar”and -91“Stuart-Maxwell”X2 test.