Kolesistektomi sonrası görülen pulmoner komplikasyonların önlenmesine ilişkin bir çalışma
- Tez No: 32883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMERYA BABADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
54 ÖZET Çalışmamız, istanbul Şişli Etfal Hastahanesi, istanbul Bakırköy Devlet Hastahanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Araştırma ve Uygulama Hastahanesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Araştırma ve Uygulama Hastahanesi Genel Cerrahi servislerine kolesistektomi girişim için yatırılan, 30'u deney ve 30'u kontrol grubu olmak üzere toplam 60 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kolesistektomi geçiren hastalarda ameliyat sonrası pulmoner komplikasyonlan önleyecek bir bakımın belirlenmesini amaçlayan çalışmamızda; deney grubundaki hastalarımıza (30 hasta) verilen hemşirelik bakımında, ameliyat öncesi bakım içeriğinde yer alan solunum eğitimi ve egzersizleri, masaj, tapotman ve erken mobilizasyon, ameliyat sonrası dönemde de gözlenmiş, kontrol grubunu oluşturan hastalarımıza (30 hasta) kliniklerde rutin olan hasta bakımı verilmiştir. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildiğinde deney grubu hastalarımızda verilen eğitim ve bakımın ameliyat sonrası pulmoner komplikasyonların önlenmesinde etkili olduğu saptanmıştır. Kolesistit/Kolelityaz'ın ileri yaşlarda görülmesi ve insizyon yerinin solunum kaslarına yakınlığı nedeniyle solunum yolları açısından hastalan olumsuz yönde55 etkileyeceği düşünülmüş, buna bağlı olarak solunum eğitimi yapılan ve bu yaklaşımla >akım verilen deney grubunda bu sorunların daha az geliştiği saptanmıştır.. Erken dönemde mobilize edilen deney grubu hastalarında solunum complikasyonlarmın bir belirtisi olan öksürüğe daha az rastlanmış,. Kreşe çıkarma sorunu olmamış,. Hıçkırık görülmemiş,. Distansiyon şikayetine kontrol grubuna oranla daha az rastlanmıştır.. Solunum eğitim ve egzersizleri sonucunda da solunum komplikasyonu jelişmemiş ve komplikasyon belirtilerine de daha az rastlanmıştır. - i V.. y.'. Bu sonuç bize ameliyat önce ve sonrası dönemde uygulanan hemşirelik >akımında öncelikle yer alan solunum eğitiminin pulmoner komplikasyonları ninimuma indirgemede etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY This research was carried out on 60 patients which have been divided as experimental and control groups in general surgery departments of Istanbul Şişli Etfal Hospital, Istanbul Bakırköy State Hospital, University of Istanbul Cerrahpaşa and Çapa Medical Faculties. The aim of our study was determining the nursing care which would prevent the pulmonary complications in the postoperative period on cholecystectomy patients. Breathing education and exercises, massage and early mobilization had been tought as nursing care to patients of experimental group (30 patients) in preoperative period and then had been observed in postoperative period on this group. The standart nursing care had been given routinely to patients of the control group (30 patients). The results were taken statistically. The nursing care and education which were given to patients of the experimental group was effective on preventing the postoperative pulmonary complications.57 As a result, it has been thought that, respiratory problems would effect the patients in negative ways since the cholecystits and cholelitiazis were being in elderly patients and incision site were close to the respiratory muscules, It has been realized that the cough ^whicb -is 4he-symptom-of-pulm©nary- complicationswas observed rarely on the patients of the experimental group who were early mobilized. Not being a matter of sputum, hiccough, distention and developed respiratory complications as the, result of given nursing education and breathing exercises had been observed less complication symptoms in the experimental group.