Resim-iş eğitimi anasanat heykel atölyelerinde desen-ön etüt çalışmalarının heykel çalışmaları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Analysing the effect of pretest studies on sculpture studies in art painting department and sculpture studio
  1. Tez No: 328888
  2. Yazar: UMUT REYHANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Teknik Eğitim, Education and Training, Fine Arts, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eğitim Fakülteleri Resim-İş Eğitimi Anasanat Heykel Atölyelerinde heykel uygulaması öncesinde yapılan desen çalışmalarının, heykel çalışmalarındaki başarı düzeyine etkisinin olup olmadığını incelemektir.Araştırmada, ön test-son test ölçümüne dayalı kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Eğitim Fakülteleri Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Lisans Programı 3. Sınıf anasanat heykel atölye öğrenci çalışmaları, örneklemini ise Gazi Üniversitesi, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı lisans programı anasanat heykel atölyesinde 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde öğrenim gören 3. Sınıf anasanat heykel atölye öğrencilerinden random yöntemiyle seçilmiş 22 öğrencinin 6. dönem anasanat heykel atölye dersi uygulamaları oluşturmaktadır.Araştırmanın uygulama aşaması için, araştırmacı tarafından 11'er kişilik 2 grup anasanat heykel atölye öğrencisi random yöntemiyle seçilmiştir. Ön uygulama çalışmasında deney ve kontrol gruplarına herhangi bir değişken uygulanmaksızın modelden heykel çalışması yapılması istenmiştir. Son uygulama öncesi deney grubundan heykelini yapacakları modelin desen etütlerini yapmaları istenmiş, kontrol grubuna ise herhangi bir değişken uygulanmamıştır. Seçilen bu öğrencilerin çalışmaları, araştırmacının amaç ve alt amaçlarına yönelik hazırladığı alan uzmanı 3 hakem tarafından onaylanan ölçekler doğrultusunda, yine araştırmacının belirlediği alan uzmanı 3 hakem tarafından değerlendirmeye alınmıştır.Elde edilen araştırma verileri SPSS (Statistical Packages for the Social Sciences- Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) ve Ms Excel programları aracılığı ile sayılara ve grafiklere dökülmüş ve bu veriler araştırmacı tarafından yorumlanmıştır.Yapılan bu araştırmanın sonucunda, heykel çalışması öncesinde desen çalışması yaptırılan deney grubunun, desen çalışması yaptırılmayan kontrol grubuna göre daha başarılı olduğu saptanmıştır. Deney grubunun son test uygulamasında ön test uygulamasına kıyasla olumlu yönde başarı artışı gözlenirken kontrol grubundaki başarı artışı istatiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. Heykel çalışması öncesi yapılan desen çalışmalarının öğrencilerin heykel çalışmalarındaki başarı düzeyleri üzerinde olumlu yönde etkili olduğu görülmüştür.Araştırmanın sonucunda, Resim-İş Eğitimi Lisans Programı Anasanat Heykel Atölyelerinde desen çalışmalarına yeterli önemin verilmesi ve zamanın ayrılması önerilmiştir.Anahtar Kelime: Desen ve Heykel?
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse whether the pattern designs made before practicing a sculpture by the students of Art Painting Department and Sculpture Studio in the Departments of Education affect the level of success in the study of sculpture.It has been used experimental pattern with control group depending on pretest-posttest measurement in this study. The target population of the study is formed by 2009-2010 academic year, 3rd grade Art Painting Department and Sculpture Studio student works in the Department of Education, and the sampling is formed by the practices 22 students of 6th semester art painting department and sculpture studio who were picked randomly out of 3rd grade Art Painting Department and Sculpture Studio students in the Department of Art Painting, Gazi University 2009-2010 academic year.For the practicing of the study, two groups of 11 students of Art Painting Department and Sculpture Studio students have been picked randomly. In the pretest application study, the experimental and control groups has been asked to make a sculpture out of the model without making any changes. And the experimental group has been asked to research the model of sculpture which they will make before the last practice and it has not been made any changes in the experimental groups. The works of these chosen students have been evaluated by 3 adjudicators who are domain experts, determined by the researcher, according to the scales prepared by the researcher regarding the goal and the subgoals, and confirmed by the 3 adjudicators of domain experts.The survey data has been typology graphed through SPSS (Statistical Packages for the Social Sciences) and Ms Excel programs, and the data has been interpreted by the researcher.As a result of this study, it has been determined that the group that has been made pattern design before practicing a sculpture is much more successful than the control group that has not been made pattern design. While observing the positive success increase in the last test practicing of the experimental group compared to the pretest practicing, the success increase in the control group has not been found remarkable. It has been observed that pattern practicing made before sculpture study has a positive influence on the success levels in the sculpture studies of the students.In the consequence of the study, it has been proposed attaching enough importance to pattern designs and allocating some time in Art Painting Department and Sculpture Studio.