Ankilozan spondilitli hastalarda iş verimliliği
Work productivity in ankylosing spondylitis patients
- Tez No: 328961
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİRTANE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ankilozan spondilit sıklıkla genç erişkinlerin çalışmaya başladıkları yaşlarda ortaya çıkar ve hastaların çoğunun meslek yaşamlarını etkileyerek önemli oranda iş gücü kaybına neden olur. Çalışmamızda ankilozan spondilitli hastalarda çalışma durumunu, çalışma verimliliğini ve iş gücü kaybını araştırmayı amaçladık. Bunun yanı sıra hastalığın özelliklerinin, sosyodemografik faktörlerin ve çalışma koşullarının iş gücü kaybıyla olan ilişkilerini inceledik.Bu amaçla hastanemiz polikliniklerine başvuran 1984 modifiye New York tanı kriterlerine göre ankilozan spondilit tanısı almış 97 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların sosyodemografik, hastalık ve işle ilgili özellikleri, çalışma durumu, çalışmama nedenleri ve meslekleri sorgulanarak kaydedildi. Hastaların klinik ölçümleri (Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi, Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi, Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi, Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi-Sedimentasyon/C-Reaktif Protein) kaydedildi. Duygu durumun değerlendirilmesi için Beck Depresyon Ölçeği, yaşam kalitesini değerlendirmek için Short Form-36 kullanıldı. İş gücü kaybı, Work Productivity and Activity İmpairment Questionnaire-Spondyloarthritis ile, hastaların son bir hafatada ankilozan spondilit nedeniyle iş saatinde kayıp yaşayıp yaşamadığı ve hastaların ankilozan spondilit nedeniyle son 1 yılda aldıkları izin/rapor süreleri sorgulanarak 3 ayrı şekilde araştırıldı.Çalışmamızdaki hasta popülasyonunda işsizlik oranının Türkiye genel popülasyonundan yüksek olduğunu, fonksiyonel durum ve hastalık aktivitesinin iş gücü kaybıyla son derece ilişkili olduğunu saptadık. Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi skoru, Bath Ankilozan Spondilit Fonsiyonel İndeksi skoru ve sedimentasyon düzeyinin artmasının, Short Form-36 mental skorunun azalmasının Work Productivity and Activity İmpairment Questionnaire-Spondyloarthritis parameterelerinden ankilozan spondilit nedeniyle toplam çalışma bozukluğu yüzdesi ve ankilozan spondilit nedeniyle iş dışındaki aktivitelerde bozulma yüzdesini arttırdığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis usually appears during ages when young adults begin to study and by affecting majority of patients? profession life it causes significant work disability. In our study, we aimed to investigate work status, work productivity and work disability in ankylosing spondylitis patients. In addition, we investigated the relationships between disease characteristics, sociodemographic factors, and working conditions with work disability.For this purpose, 97 patients admitted to hospital which diagnosed ankylosing spondylitis according to 1984 modified New York criteria were included in the study. Patients? sociodemographic, disease, and work-related characteristics, working status, reasons of not working and professions questioned and recorded. Clinical measurements (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index, Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index, Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index, Ankylosing Spondylitis Disease Activity İndeksi-Sedimentation/C-Reactive protein) were also noted. For the assessment of mood Beck Depression Inventory and for the assesment of quality of life Short Form-36 were used. Work disability investigated in three ways: by using Work Productivity and Activity Questionnaire-Spondyloarthritis, questioning whether patients have lost working hours due to ankylosing spondylitis at last week and questioning the report/permission period used due to ankylosing spondylitis last year.In our study population we found the unemployment rate is higher than the Turkey general population and functional status and disease activity are extremely associated with work disability. We found that the increase of Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index score, Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index score, sedimentation level and decrease of Short form-36 mental score increase the percentage of overall work impairment due to ankylosing spondylitis and percentage of non-work activity impairment due to ankylosing spondylitis which are the parameters of Work Productivity and Activity İmpairment Questionnaire-Spondyloarthritis.