Hipopigmente veya hiperpigmente deri lezyonlarıyla başvuran hastalardan alınan örneklerden malassezia cinsi mayaların izole edilmesi ve tür tanımı
Isolation and identification of malassezia species from the patients referred with hypopigmented or hyperpigmented skin lesions
- Tez No: 328989
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KUŞTİMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Malassezia türleri, normal cilt florasında bulunan lipofilik mantarlardır. Bunun yanında, pityriasis versicolor, seboreik dermatit, follikülit, atopik dermatit gibi birçok yüzeyel deri hastalığında etken olarak saptanmaktadır. Malassezia mantarlarının tür ayrımı, kültürü yapılarak, morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özellikleri kullanılarak yapılabilir. Bu konvansiyonel metodlarla beraber, son yıllarda uygulanan moleküler yöntemlerle tür adı kesin olarak konulabilmektedir.Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne hipopigmente veya hiperpigmente deri lezyonlarıyla başvuran hastalardan alınan örneklerden Malassezia cinsi mantarların üretilmesi ve moleküler yöntemlerle kesin tür ayrımının yapılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza pityriasis versicolor'lu 35 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan alınan bütün örneklerin (n=35) direk mikroskobik incelemesinde Malassezia cinsi mantarlara ait maya hücreleri ve hif yapıları görülmüştür (%100). Örneklerin 26'sında Leeming Notman agarda Malassezia spp. üremesi olmuştur (%74,28). Hastalardan izole edilen suşların tümünün PZR ile tür tanımı yapılmıştır. En sık saptanan tür M.globosa (17; %65,38) iken bunu M. sympodialis (6; %23,08) ve M. furfur (3; %11,54) takip etmektedir.Çalışmamızın en önemli sonucu hipopigmente veya hiperpigmente deri lezyonları ile karakterize olan pityriasis versicolor etkeni olarak en sık M. globosa türü mayaların izole edilmiş olmasıdır. Ayrıca, moleküler yöntemlerden PZR ile tür tanımının kolaylıkla yapılabildiği, zahmetli ve uzun süre alan tween deneylerine gerek kalmadan tür tanımının yapılabildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Malassezia species are lipophilic yeasts which are part of the resident skin flora of humans. These yeasts are associated with superficial diseases, such as pityriazis versicolor, seborrheic dermatitis, folliculitis and atopic dermatitis. Malassezia species can be identified by their morphological, pyhsiological and biochemical characteristics. In addition to these conventional methods, molecular typing methods, such as polymerase chain reaction (PCR) which are being applied in recent years, can differentiate the species accurately.The objective of this study is the isolation of Malassezia yeasts from the hypopigmented or hyperpigmented lesions of the patients referred to Gazi University Hospital. The other aim is their identification on species level by molecular methods. Thirthy five patients with pityriasis versicolor were subjected in our study. Yeasts cells and pseudohyphae were seen in all samples taken from the patients under direct microscopic examination (100 %).Twenty six of the specimens (74.28 %) yielded Malassezia on Leeming Notman Agar. All isolates were identified by PCR. M. globosa was the most frequently isolated species (17; 65.38 %) followed by M. sympodialis (6; 23.8 %) and M. furfur (3; 11.54 %).The most important result of our study is the isolation of M. globosa as the most frequent cause of pityriasis versicolor characterized by hypopigmented or hyperpigmented lesions. Besides, species identification is possible by molecular methods such as PCR, without performing long and time consuming methods such as tween assimilation assays.