Melazmalı hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi ve demografik özelliklerinin tanımlanması
Evaluation of quality of life in patients with melasma and identification of demographic characteristics
  1. Tez No: 360294
  2. Yazar: TUĞÇE GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Melazma düzensiz sınırlı açık-gri kahverengi hiperpigmente maküllerle karakterize sık görülen ve kozmetik görünüm bozukluğuna yol açan bir hastalıktır. Melazma etyolojisinde çok sayıda faktör suçlanmakla birlikte, bunların tek birinin hastalığa yol açmadığı ve birden fazla faktörün aynı anda hastalığa yol açabileceği görüşü ön plandadır. Özellikle melazma, yüz gibi fiziksel yönü ön planda bir bölgede yerleşim göstermesi ve kronik seyri nedeniyle hastaların psikolojik durumunu ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ancak yaşam kalitesi üzerindeki bu etki MAŞİ ile değerlendirilememektedir. Yapılan çalışmalarda melazmalı hastaların yaşam kalitesi MAŞİ skorlarıyla tam olarak korele bulunamamıştır. Bu sonuç, melazmalı hastalarda yaşam kalitesinin hastalık şiddetinden başka kriterlerden de etkilendiğini ortaya koymaktadır. Melazma hastalarının çoğu herhangi bir fiziksel rahatsızlık tariflememekte ve hastaları özellikle psikososyal açıdan daha çok etkilemektedir. Melazmaya spesifik olarak geliştirilmiş bir ölçek olan Melazma yaşam kalite ölçeği(MYKÖ), hastalığın duygusal ve psikososyal etkisine daha çok odaklanır. Bu nedenle MYKÖ gibi hastalık spesifik yaşam kalite ölçeklerinin melazma popülasyonlarında daha uygun olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada; Türkiye'de yaşayan hastalarda melazmanın yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek, yaşam kalitesi ile demografik sosyokültürel özellikler, hastalığa ilişkin değişkenler ve depresyon skorları arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran veya Kozmetoloji birimimizde takipte olan 104 melazmalı kadın hasta değerlendirilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların yaş aralığı 24 - 50, yaş ortalaması 36.8 ± 5.5 olarak saptanmıştır. Yaşam kalite ölçek skorları birbiriyle karşılaştırıldığında, Dermatoloji yaşam kalite indeksi(DYKİ) ile MYKÖ skorları birbiriyle korele olarak bulunmuştur. Beck depresyon ölçeği (BDÖ) ile MAŞİ ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmazken, BDÖ ile DYKİ skorları ve BDÖ ile MYKÖ skorları arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. MAŞİ ile DYKİ skorları arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmazken, MAŞİ ile MYKÖ skorları arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Farklı popülasyonlardaki melazmalı hastalarda, hastalık özellikleri ve yaşam kalitesi ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Ancak ulaşabildiğimiz literatürlerde, Türkiye'de yaşayan melazmalı hastaların özellikleri ve yaşam kalitelerini inceleyen çok az sayıda çalışma mevcuttur. Bu tez çalışmasında hastaların yaşam kaliteleri ve bunları etkileyen faktörler yanısıra hastaların demografik özellikleri ve hastalıkla ilişkili özellikleri ortaya konarak melazma ile ilişkili olabilecek faktörler kapsamlı olarak araştırılmıştır. Bu sonuçlar, farklı ülkelerdeki melazma hastalarının özellikleri ve yaşam kalite skorları ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca bu çalışma MYKÖ'nün Türkçe geçerlilik ve güvenilirliğine katkı sağlamaktadır. Elde edilen tüm bu verilerin klinisyenlere ve diğer araştırmacılara yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Melasma is characterized by light-gray brown hyperpigmented macules with irregular borders and is a disease that leads to disfiguring cosmetic appearance . Howewer numerous factors play in the etiology of melasma, the opinion at the forefront is not where only one of them cause disease and simultaneously several factors may lead to disease . Because of melasma show a settlement especially on the facial area which physically at the forefront region and continues chronic, may affect psychological status and quality of life of patients . However, these effects on quality of life can not be assessed with MASI. In studies, the quality of life of patients with melasma was found not to exactly correlated with MASI scores. This result reveal that quality of life is affected by the other criteria other than disease severity in the patients with melasma. Most patients with melasma don't describe any physical discomfort but patients are more affected especially psychosocially. Melasma Quality of Life Scale (MELASQOL), which developed as specifically for melasma, is more focused on emotional and psychosocial impact of the disease. Therefore, disease-specific the quality of life scales like MELASQOL is thought to be more appropriate for the melasma populations. In this study; 104 women patients who admitted to Polyclinic of the Department of Skin and Venereal Diseases of Aegean University Medical Faculty or followed at our Cosmetology Unit evaluated to examined the affect of melasma on quality of life and to investigate the relationship between the life of quality and demographic and sociocultural characteristics, disease-related variables, depression scores in the patients live in Turkey. Age range of patients in the study were determined 24 - 50, and mean age determined 36.8 ± 5.5 respectively. When life of quality scores were compared with each other, Dermatology Life Quality Index (DLQI) and MELASQOL scores were correlated. However there was no significant relationship found between the mean of Beck Depression İnventory(BDI) and MASI as statistically, but found a significant relationship between BDI and DYKI scores, and also BDI and MELASQOL scores. In addition to this, there was no significant relationship found between MASI and DLQI, but found a significant relationship between MASI and MELASQOL scores. The studies were performed on disease characteristics and quality of life of patients with melasma in different populations. But there are very few studies have examined the disease properties and life of quality of patiens with melasma in Turkey. In this thesis study, the demographic and disease-related characteristics of patients were determined.as well as the life of quality of patients and the factors which affect life of quality, In this way, factors that may be associated with melasma has been studied extensively. These results was compared with the properties of patients who live in different countries and was compared with their life of quality scores. This study also contribute the validity and the reliability of Turkish version of the MELASQOL. All this obtained data is considered to be a directive for clinicians and the other researchers.