Antifungal ajanların candida türleri ile uyarılmış periferal kan mononükleer hücrelerinden sitokin salınımına etkisi
The effect of antifungal agents on the cytokine release from peripheral blood mononuclear cells that are stimulated by candida species
- Tez No: 329007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Geniş spektrumlu antibiyotiklerin daha yaygın kullanımı, organ nakillerinin daha sık yapılması gibi nedenler bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların sayısının ve bu tür hastalarda kandidoz varlığının her geçen gün artış göstermesine neden olmaktadır. Candida infeksiyonuna karşı oluşan bağışıklıkta, sitokinler de dahil olmak üzere, pek çok faktör rol oynamaktadır. Antifungal ajanlar immün hücrelerele etkileşime girebilmektedir. Bu çalışmamızda; vorikonazol, kaspofungin ve itrakonazol gibi antifungal ajanların. C.albicans ve C. krusei ile uyarılan insan periferal mononükleer hücrelerinden (MNH) sitokin salınımında oluşturduğu değişikliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır.İnsan MNH izolasyonu Ficoll-hypaque density gradient centrifugation yöntemi ile yapıldı. İnsan MNH kültür üst sıvılarında IL-2, IL-6, IL-10, IL-17, IL-22, IL-23, IFN-? ve TGF-ß sitokin düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak belirlendi.Çalışmamızın sonuçlarına göre vorikonazol, itrakonazol ve kaspofungin varlığında IL-2, IL-6, IL-22, IL-23, IFN-? düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı artış, IL-10 ve IL-17 düzeylerinde istatiksel olarak anlamı bir değişiklik gözlenmemiş olup, TGF-ß düzeyinde ise azalma gözlenmiştir.Çalışmamızın sonuçları, Candida türleri ile uyarılmış insan MNH'leri üzerine antifungal ajanların immunomodülatör etkisi olduğunu düşündürmektedir. Antifungal ajanlarla MNH etkileşimi Th1 tip sitokin yanıtı oluşumuna neden olmuştur. İmmün hücrelerden sitokin salınımı da fungal patojenlerin yok edilmesinde önemlidir. Bu nedenle, sitokinler özellikle Candida infeksiyonlarının tedavisinde antifungal ajanlarla beraber kullanılabilecek yeni tedavi yaklaşımı olarak önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Factors like more common use of the wide-spectrum antibiotics and the more frequent application of organ transplantation lead to an increase in the number of patients with immunsupression and the presence of candidiasis in such patients. There are various factors, including cytokines, that play a role in the immunization against Candida infection. Antifugal agents could interact with immune cells. In this study, the aim is to determine the changes in the cytokine release from human peripheral mononuclear cells (PBMCs) caused by antifungal agents like voriconazole, kaspofungin and itroconazole. Human PBMC isolation has been performed with Ficoll-hypaque density gradient centrifugation method. The level of IL-2, IL-6, IL-10, IL-17, IL-22, IL-23, IFN-? ve TGF-ß cytokine levels in the human PBMC supernatant liquid is determined by using ELISA method.According to the results of our study, in the presence of voriconazole, itraconazole and kaspofungin; a statistically significant increase in the IL-2, IL-6, IL-22, IL-23 and IFN-? levels and a decrease in the TGF-ß level has been observed, whereas there has not been any statistically significant change observed in the IL-10 and IL-17 levels.The results of our study asserts that antifungal agents may have immunomodulator effects on human PBMCs stimulated by Candida species. PBMC interaction with antifungal agents has led to Th1 type cytokine response. Cytokine release from immune cells is also important in the elimination of fungal pathogens. Therefore, cytokines have an importance as a new treatment approach to be used with antifungal agents particularly in the treatment of Candida infections.