Hemşirelerin servislerde hasta bakımına ve diğer işlere ayırdıkları sürenin belirlenmesi
Nurses staff allocation related to patient care and other i?nterventions i?n the wards
- Tez No: 329006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
HEMŞİRELERİN SERVİSLERDE HASTA BAKIMINA VE DİĞER İŞLERE AYIRDIKLARI SÜRENİN BELİRLENMESİ.Hemşire insan gücü sağlık hizmetleri sunumunun en önemli kaynaklarından biridir. Hemşirelerin hastanelerde etkin ve verimli kullanımı, kaliteli hemşirelik hizmetleri sunumu ve daha iyi yönetim sağlamanın, hastanelerin verimliliği üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu bilinmektedir. Son yıllarda hem ülkemizde hem de dünyada hemşirelerin çalışma zamanlarını nasıl kullandıkları bir tartışma konusudur. Bu araştırma, hemşirelerin çalışma zamanlarını nasıl kullandıkları, direkt hasta bakım uygulamalarına ne kadar süre ayırdıkları ve direkt hasta bakım uygulamalarını nasıl organize ettiklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.İş örneklemesi yönteminin kullanıldığı araştırmada, 9 (gündüz) ve 15 (gece) saatlik vardiyalarda rasgele gözlem yöntemi kullanılmıştır. Rasgele sayılar tablosundan seçilen 30 dakikalık farklı zaman dilimlerinde gözlemlenen hemşirelik aktiviteleri iş örneklem formuna kaydedilmiştir. Her serviste gündüz ve gece vardiyalarında yapılan her hemşirelik uygulaması kayıt edilmiş, yüzde değerleri belirlenmiş ve gözlem yapılan üç servis için ortalama oranları saptanmıştır.Bu çalışmada toplam 6508 hemşirelik aktivitesi gözlenmiştir.Gündüz vardiyalarında direkt hasta bakım uygulamalarına %53.5, indirekt hasta bakım uygulamalarına %10.3, servisle ilgili işlemlere %15 ve hemşirelerin kişisel işlemlere % 21.2 oranında zaman ayırdıkları belirlenmiştir.Gece vardiyalarında direkt hasta bakım uygulamalarına % 56.4, indirekt hasta bakım uygulamalarına %10.3, servisle ilgili işlemlere %10.4 ve hemşirelerin kişisel işlemlere %22.9 oranında zaman ayırdıkları belirlenmiştir.Araştırma sonuçları hemşirelerin direkt hasta bakım uygulamaları içinde en büyük zamanı tedavi uygulamaları ile vital bulguların alınması işlemlerine ayırdıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
NURSES STAFF ALLOCATİON RELATED TO PATİENT CARE AND OTHER INTERVENTİONS İN THE WARDSNurse manpower is one of the most important sources of delivery health care services. Effective and efficient use of staff nurses in hospitals, ensuring delivery of quality nursing services and better management are known to be a direct impact on hospitals productivity. Nurses use of their working hours has been a subject to discussion over the past years both in our country and internationally. The aim of the study to investigate allocation of nursing time, the amount of time nurses spend on direct nursing care and organization of direct nursing care activities.A work sampling study was conducted over a seven days period for each of the 9 (day) and 15 (night) hours work shifts, on a randomly selected observe. Nursing activities were observed for different 30 minutes (lasting) time blocks, which were chosen from random numbers table, and recorded on the work sampling data collection forms. Observations were totaled and percent occurrence of each nursing activity was calculated for each service, by shift and day within a given service, and finally averaged for all three services.Total number of the nursing activities, observed in this study is 6508. Total percentage of nursing time spend for direct nursing care was 53.5%, 10.3% on indirect nursing care, 15% ward duties and 21.2% personal time of nurses allocation on day shifts. Total percentage of nursing time spend for direct nursing care was 56.4%, %10.3% on indirect nursing care, 10.4% ward duties and 22.9% personal time of nurses allocation on night shifts.The finding of the study indicated that nurses allocated a large proportions of the direct nursing care activities for medications and taking vital signs.