Denge antrenmanlarının kara pentatloncularda fırlatmada isabetlilik oranına ve denge ve koordinasyona üzerine etkisi
Effect of balance excercises on throwing hit the mark and balance and coordination among pentathleths
- Tez No: 329018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA PULUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızda Askeri Pentatlon sporu ile uğraşan 20 sporcu deney grubu ile düzenli spor yapan ve Eğitim Öğretim yılı Beden Eğitimi ve Spor dersi sınav konularından olan bomba atma branşından sorumlu olan 20 öğrenci kontrol grubu katılmıştır. Deney grubunun yaş ortalaması 22,50 ± 3,81; kontrol grubunun yaş ortalaması ise 20,10 ± 1,71'dir. Deney grubuna haftalık antrenman programlarının yanı sıra haftada 3 gün, 8 haftalık denge ve haftada 2 defa bomba isabet atış antrenmanı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise sadece haftada 2 defa bomba atma eğitimi almışlardır.Grupların çalışmalar öncesi, Biyoelektriksel Empedans Yöntemi ile vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, vücut yağ yüzdeleri kayıt edilmiştir. Ayrıca uygulanan çalışmalar öncesi ve sonrası deneklerin sağ-sol pençe kuvveti, bel kuvveti, bacak kuvveti, Olimpik bomba ile 20 ve 25 metrelik hedeflere isabet skorları ve analizi, Biodeks Balance System SD ile Dinamik denge ölçüm ve testlerine tabi tutulmuşlardır.Yapılan ölçümlerde elde edilen verilerin tüm istatistiksel analizleri Windows altında çalışan SPSS 16,0 istatistiksel paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As an experimental group, 20 athletes of military pentathlon and as a control group, students doing sports regularly and responsible for throwing branch, one of the exam subjects of the curriculum of the physical education lesson were examined in this study. The average age of the experimental group is 22, 50 ± 3, 81; and the average of the control group is 20, 10 ± 1, 71. In addition to weekly training schedule, balance training lasting for 8 weeks 3 days a week and throwing hits training twice a week were applied to the experimental group. But the control group had only throwing training twice a week.Using the bioelectrical impedance method, body weight, body-mass index and body fat index percentages were recorded before starting the study with the groups. Additionally, subjects? right-left handgrip, waist strength, leg strength, the scores and the analysis of the hits on the throwing pits located 20-25 meters away were subjected to test by using Biodex balance system SD and Dynamic Balance Measurement and Tests.Statistical Analysis of all data were made by using the SPSS 16, windows based statistical packaged software.