Doğum ı̇ndüksiyonu uygulanan primipar gebelerde mobilizasyonun doğum sonucuna ve memnuniyete etkisi
The effect of mobilization on the birth outcome and satisfaction in pregnancy pregnancies using labor induction
  1. Tez No: 889109
  2. Yazar: MELİS PİÇİNCİOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE ÖZTÜRK CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmada doğum indüksiyonu uygulanan primipar gebelerde mobilizasyonun doğum sonucuna ve memnuniyete etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırma bir kamu hastanesinde 200 primipar gebe ile yapılmıştır. Veri toplama sürecinde, doğumhanede standart bakım gören kontrol grubu gebeler ve doğum eylemi sürecinde mobilizasyonu sağlanan müdahale grubu gebeler olmak üzere iki grup arasında rastgele randomizasyon yapılmıştır. Kontrol grubundaki gebeler, indüksiyon uygulanma sürecinde temel gereksinimler (yemek, içmek, tuvalet kullanımı gibi) dışında, sürekli olarak elektrofetal monitörizasyon (EFM) ile takip edilmiştir. Müdahale grubundaki gebeler ise, travay süresince her saatlik periyodun 20 dakikasında EFM ile izlenmiş, kalan 40 dakika boyunca ise mobilize edilmiştir. Mobilizasyon sırasında fetal kalp atışları el doppleri aracılığıyla 15 dakikalık aralıklarla kontrol edilmiştir. Veriler toplanırken; Kişisel Bilgi Formu ve Gözlem Formu gebelerin travay süreci boyunca araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Doğum sonrası dördüncü saatte lohusa servisine transfer edilen anneler, araştırmacının gözetiminde Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği ve Doğum Memnuniyet Ölçeği'ni tamamlamışlardır. Bulgular: Gebelerin yaş ortalaması kontrol grubunda 25,72±4,55 ve ve müdahale grubunda 24,11±4,08'dir. Doğum süreleri incelendiğinde, müdahale grubunda doğum süresinin daha kısa olduğu gözlenmiştir ancak istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Doğum şekli açısından sezaryen oranları kontrol grubunda %29,7 iken, müdahale grubunda %13,1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to examine the effect of mobilization on birth outcome and satisfaction in primiparous pregnant women who underwent labor induction. Method: The research was conducted with 200 primiparous pregnant women in a public hospital. During the data collection process, randomization was made between two groups: the control group of pregnant women who received standard care in the delivery room and the intervention group of pregnant women who were mobilized during the labor process. Pregnant women in the control group were continuously monitored with electrofetal monitoring (EFM) during the induction process, except for basic needs (eating, drinking, toilet use). Pregnant women in the intervention group were monitored with EFM for 20 minutes of each hourly period during labor and were mobilized for the remaining 40 minutes. During mobilization, fetal heartbeats were checked at 15-minute intervals via handheld Doppler. While collecting data; The Personal Information Form and the Observation Form were filled out by the researcher during the labor process of the pregnant women. Mothers who were transferred to the maternity ward at the fourth hour after birth completed the Wijma Birth Expectation/Experience Scale and Birth Satisfaction Scale under the supervision of the researcher. Results: The mean age of pregnant women in the control group was 25.72±4.55, and 24.11±4.08 in the intervention group. When the birth times were examined, it was seen that the birth time was shorter in the intervention group, but there was no statistically significant difference. According to the delivery method, the cesarean section rate was 29.7% in the control group and 13.1% in the intervention group.