Alzheimer ve vasküler demansda lipid profili ve yağda eriyen vitaminler
Lipid profile and fat soluble vitamins in alzheimer and vascular dementia
- Tez No: 329050
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Alzheimer Demans (AD) ve Vasküler demans (VaD)?lı hastalarda serum lipid düzeyleri ile yağda eriyen vitamin düzeylerinde sağlıklı kontrol grubuna göre bir değişiklik olup olmadığını belirleyip bu parametrelerin demans ile ilişkilerini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya uluslarası kriterlere göre tanıları konulmuş 60 AD, 52 VaD hastası ile genel olarak yaşları ve cinsiyetleri uyumlu 61 kontrol vakası alındı. Serum elektrolitlerini içerir rutin biyokimya tetkikleri, tiroid fonksiyon testleri, vitamin B12 ve folik asit, homosistein ile serum lipid profilleri ve yağda eriyen vitamin düzeyleri (A, D, E, K) çalışıldı. Bu tetkikler sonrasında AD ve VaD hastaları ile kontrol vaka gruplarının arasında lipidler ile yağda eriyen vitamin değerleri yönünden anlamlı bir farklılık olup olmadığı istatistiksel olarak değerlendirildi. Lipidler ve yağda eriyen vitaminler arasındaki ilişki incelendi. İstatistiksel çalışmada parametrik verilerin karşılaştırmasında ANOVA ve t-testi; parametrik olmayan verilerin karşılaştırmasında ise Kruskal Wallis varyans analizi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Parametrik veriler arası ilişkiler Pearson, parametrik olmayan veriler arası ilişkiler ise Spearman korelasyon testleriyle değerlendirildi
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine whether serum lipid levels and fat soluble vitamin levels of the patients who suffer from Alzheimer?s Dementia (AD) and Vascular Dementia (VaD) is different from the healthy control group and to examine the relation of these parameters with dementia. Materials and Methods: Sixty AD patients and 52 VaD patients who were diagnosed according to international criteria and 61 control cases whose ages and sexes were compatible in general were taken to the study. Routine biochemical tests including serum electrolytes, thyroid function tests, vitamin B12 and folic acid, homocysteine and serum lipid profiles and fat soluble vitamin levels (A, D, E, K) were studied. After these inspections, whether there was a meaningful difference between the AD and VaD patients and control case group in terms of lipids and fat soluble vitamin values was evaluated statistically. The relationship between lipids and fat soluble vitamins was examined. At the statistical study, ANOVA and T-test were used at the comparison of the parametric data and Kruskal Wallis variance analysis and Mann Whitney U Test were used at the comparison of nonparametric data. Relationship between the parametric data was evaluated by Pearson test and the relationship between nonparametric data was evaluated by Spearman correlation tests.