Epilepsi hastalarında çoklu ilaç kullanımı ve levetirasetam kullanımının kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
Multi-drug use and effects of levetiracetam on cognitive functions in patients with epilepsy
- Tez No: 329060
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı epilepsi hastalarında kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi, ayrıca çoklu antiepileptik ilaç kullanan ve yalnızca levetirasetam kullanan hasta grupları arasında kognitif fonksiyonların karşılaştırılması olarak belirlendi. Gereç ve yöntem : Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji A.B.D. epilepsi polikliniğine başvuran hastalardan, klinik ve elektrofizyolojik bulgulara dayanılarak epilepsi tanısı konan 61 olgu alındı. Yirmidokuz sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Hastaların 30 tanesi yalnızca levetirasetam kullanmaktaydı. Diğer 31 hasta ise çoklu antiepileptik ilaç kullanmaktaydı. Çoklu antiepileptik ilaç kullanan hastalar iki ve daha fazla antiepileptik kullanmaktaydı. Fakat bu çoklu kombinasyon içinde levatirasetam kullanımı bulunmamaktaydı. Hasta grubunda epilepsi dışında kognitif fonksiyon bozukluğuna sebep olabilecek ek hastalığı olanlar çalışmaya dahil edilmedi. Araştırma süresi içinde kontrol grubu ve hasta grubunda kranial MRG incelemeleri tamamlandı ve kognitif fonksiyonları değerlendirmek amacı ile her üç gruba nöropsikolojik test bataryası [Mini mental test (MMSE), Stroop testi (SBST), sayı menzili testi (SMT)] uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to assess cognitive functions in patients with epilepsy and to compare cognitive functions between patients groups using multiple anti-epileptic agent or levetiracetam alone. Material and Method: Sixty one patients who presented to Neurology Department of Erciyes University, Medicine School and diagnosed as epilepsy by clinical and electrophysiological findings were included to the study. Twenty nine healthy volunteers were employed as control group. Of these, 30 patients were on levetiracetam alone, while 31 patients on multi-drug regime other than levatiracetam. Patients on multi-drug regime were using 2 or more agent. Patients with comorbid disease which may cause cognitive dysfunction were excluded. During study period, cranial MRIs were performed, and neuropsychological test battery [Mini Mental State Examination (MMSE), Stroop test, digit span test (DST)] was applied to all groups. Data were analyzed by appropriate statistical methods.