Kısa ve hızlı etkili insülin kullanan tip 1 diyabetlilerde karbonhidrat sayma yönteminin kan şekeri regülâsyonu üzerindeki etkilerin incelenmesi
İnvestigation of carbohydrate counting method effects on blood glucose level regulation on type 1 diabetics using rapid- acting insulin analogues
  1. Tez No: 329081
  2. Yazar: NESLİHAN KOYUNOĞLU BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT, PROF. DR. İLHAN SATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tip 1 diyabet (T1D) tedavisinde hızlı etkili analog insülin kullanımı giderek artmaktadır. Ancak karbonhidrat sayımı eğitimi olmaksızın verilen hızlı etkili analog insülinler, glisemik kontrolü daha fazla bozabilmekte, tekrarlayan hipoglisemiler ve hiperglisemiler kilo alımına neden olabilmektedir.Bu araştırmanın amacı; kısa ve hızlı etkili analog insülin kullanan T1D?lilerdekarbonhidrat sayımı yönteminin glisemik regülasyona etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma başlangıcında İstanbul üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan onay alınmıştır. İç Hastalıkları A.D. Diyabet Polikliniğinde izlenen 15 T1D?linin katıldığı araştırmamız, çalışma öncesi (Ç.Ö), sabit diyet dönemi (SDD), karbonhidrat sayımıaşama 1 (KSA1) ve aşama 2 (KSA2) dönemlerinden oluşmuştur. Başlangıçta ve her dönemin sonunda 75g karbonhidrat içeren kahvaltı verilerek 0,30,60,90,120 ve 180.dakikada ve üç gün her öğünde 0.ve 120.dakika kan glukoz düzeylerinin eğri altında kalan alanları (EAKA) saptanmıştır. Hastalara SDD sonunda karbonhidrat sayımı eğitimi verilmiş ve KSA2?de bolus insülin türleri değiştirilmiştir. Çalışma öncesi ve çalışma sonunda antropometrik ölçümler, A1C ve lipid parametreleri karşılaştırılmış,WHO-22 Soruluk İyilik Hali Ölçeği ve Diyabet Tedavisinden Memnuniyet Anketi(DTSQ) ile yaşam kalitesi değerlendirilmiştir.Çalışma boyunca antropometrik değerlerde fark saptanmamış, A1C ve lipid parametrelerinde azalma gözlenmiştir. Çalışma öncesi alınan enerji miktarlarının düşük, yağ tüketimlerinin yüksek olduğu dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid-acting insulin analogues are at an increasing use in the treatment of Type 1 diabetes (T1DM). However, given the absence of carbohydrate counting education fast-acting analogue insulins further disrupts glycemic control, causes recurrent hypoglycemia and hyperglycemia which can lead to weight gain.The purpose of this study is to evaluate the effects of glycemic carbohydrate counting method on T1DM?s blood glucose regulation who are on short and rapid-acting insulin analogue. Consent was obtained from Istanbul University Clinical Research Ethics Committee at the beginning of the study. 15 T1DM patients who are under follow up at the outpatient clinic of Diabetes Clinic/Internal Medicine participated in the research. The research consisted of evaluation of phases before research (BR), at the period of fixed diet (FDP), carbohydrate counting phase 1 (CCP1) and phase 2 (CCP2). Breakfast containing 75g of carbohydrate was given at the beginning and at the end of each period. Blood glucose levels at 0, 30, 60, 90, 120 and 180th. Minutes were recorded for three days and values at minute 0 and 120 which were under the curve (VUC) were recorded. At the end of FDP, patients were given a training on carbohydrate counting and bolus insulin types were changed at CCP2. Anthropometric measurements, A1C, and lipid parameters were compared before and after the study followed with evaluation of quality of life with WHO-22 Well Being Scale and Diabetes Treatment Satisfaction Survey (DTSQ).Anthropometric measurements were not significantly different throughout the study, while A1C and lipid parameters were decreased. It was noted that the amount of energy and oil consumption before the study was high.