Kalsiyum mineralinin obezite üzerine etkisi
The effect of calcium mineral with obesity
- Tez No: 329082
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Polikliniğine zayıflama amacıyla başvuran 45 kadın olgu üzerinde yürütülmüştür. Bu çalışma; farklı kalsiyum kaynağı ve içeriklerine sahip zayıflama diyetlerinin ağırlık kaybı, bel-kalçaboyun çevresi, vücut yağı oranı ve yağsız vücut kütlesindeki değişiklikleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya obezite dışında herhangi bir sağlık problemi olmayan ve beden kütle indeksi (BKİ) >25 kg/m2olan kişiler dahil edilmiştir. Gebe, emzikli, Tip 1, Tip 2 DM tanısını almış olanlar, zayıflamaya yönelik ilaç kullananlar, endokrin, hepatik, renal bir hastalığı olanlar çalışma grubuna alınmamıştır. Bu araştırmada, olgular 15?erli üç gruba ayrılmış ve çalışma kapsamında olgular için üç ayrı beslenme programı planlanmıştır. 1.grup: 1600 kalorilik 500 mg kalsiyum minerali içeren zayıflama diyeti (%55 karbonhidrat, %15 protein, %30 yağ ), 2.grup: 1600 kalorilik 1000 mg kalsiyumlu (%52 karbonhidrat, %19 protein, %29 yağ) yarım yağlı süt ürünleri içeren zayıflama diyeti 3.grup: 1600 kalorilik 1000 mg kalsiyumlu (%46 karbonhidrat %17 protein, %37 yağ) tam yağlı süt ürünleri içeren zayıflama diyeti uygulanmıştır. Çalışmaya katılan kişilerin genel özelliklerini, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumlarını belirlemek amacıyla oluşturulan anket formu diyetisyen eşliğinde doldurulmuştur. Kişilerin günlük kalsiyum tüketimi, 3 günlük besin tüketim kaydı ( 2 hafta içi,1 hafta sonu) alınarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is carried out with 45 women who admitted to Bezmialem Vakif University Faculty of Medicine , Diet policlinic for loosing weight with no health issues and whose body mass index is over 25 kg/m2. This thesis is carried out for determining the changes in the weight loss; waist, hip and neck diameters ; fat rates and the lean body mass when the diets, enriched with whole milk products and semi-skimmed milk products are preferred. Pregnant women, people with the diagnose of type 1 or type 2 DM, the ones with an endocrine, hepatic or renal disorder or taking drugs to loose weight are excluded from this study. The individuals are divided into three groups of 15 for three different diets to apply. The first group is planned with a diet of 1600 calories with 400-500 mg calcium(%55 carbohydrates,%15 proteins, %30 fat). The second group is planned with a diet of 1600 calories including 1000 mg calcium(%52 carbohydrates, %19 protein and %29 fat). The third group is planned with a diet of 1600 calories including 1000 mg calcium (%46 carbohydrates, %17 protein, %37 fat) and whole milk products. The questionnaire for the general characteristics , eating habits, daily activity properties of the individuals are filled under dietitian supervision. Daily intake of calcium is calculated with three days fair average(1 weekend and 2 weekdays). As the result of this study it?s seen that there is a significant difference in reduction of body mass index, waist-hip-neck diameter in individuals who complied with the diet, enriched with calcium. In addition to this it is shown that the increase in lean body massand fat mass are significantly different at whom the diet , enriched with whole milk products are preferred.