Hafif düzey zihinsel yetersizliği olan çocuklarda beyin egzersizlerinin zeka üzerine etkisi
The impact of brain exercises on mind for the children with mild level of intellectual disabilities
- Tez No: 329084
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLSEN SİRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma hafif düzey zihinsel yetersizliği olan çocuklarda beyin egzersizlerinin zeka üzerine etkisinin belirlenmesi ve beyin egzersizlerinin rehabilitasyon programlarında daha yaygın kullanılması için planlanmıştır. Çalışmaya Özel Bağcılar Başak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde özel eğitim alan tüm hafif düzey zihinsel engelli öğrencilerin (33) aileleri gönüllü olarak katıldı. Katılımcılardan 3?ü nörolojik rahatsızlığı bulundu için ve 2?si Brain Gym egzersizlerini yapabilecek seviyede olmadıkları için çalışmadan çıkarıldı. Çalışma grubu (28 kişi) deney (14 kişi) ve kontrol(14 kişi) grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı.Her iki grubun demografik özellikleri kayıt edildi. Sırasıyla öğrencilere , zeka düzeylerini belirlemek için, uzman psikolog tarafından Bender Gestalt Görsel Algı Testi ve Wechsler Zeka Ölçeği Testi?nin `Resim Tamamlama? (WRT) ve `Resim Düzenleme? (WRD) alt testleri uygulandı. Daha sonra deney grubuna ayda 6 saat bireysel özel eğitim seansı ve fizyoterapist gözetiminde haftada 3 kere 15dk?lık beyin egzersizi verilirken; kontrol grubuna sadece ayda 6 saat bireysel özel eğitim seansı verildi. Ayrıca deneygrubuna verilen egzersizler her gün uygulanabilmesi için ev programı olarak da verildi. 6 haftalık eğitimden sonra başlangıçta yapılan testler her iki gruba da tekrar uygulandı.Bulgular SPSS 15 programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study has been planned to identify the impact of brain exercises on mind for the children with mild level of intellectual disabilities and to provide the more common use of brain exercises in rehabilitation programmes.Thirty ?three sudents with mild level of intellectual disabilities who are trained in Private Bağcılar Başak Education and Rehabilitaton centre voluntarily joined to this study.Five of them have been taken out as they are not appropriate for the study.Study group has been seperated as experiment (14) and control (14) groups.Both groups have been enrolled according to their demographics features.To İdentify the intelligence level of the students, in an order they have been applied Bender Gestalt Visual Perception Test and Wechlers Intelligence Test by expert psychologist .Then while individual private training seance as 6 hours in a month and with the observation of the physiotherapyist 15 minutes in 3 times in a week have been given to the experiment group, control group has been only given private training seance 6 times in a month.Also the exercises given to the experiment group has been required as homework.After 6 weeks of training the tests which had been applied at the beginning have been applied to both groups again.The diagnoses have been evaluated in SPSS 15 programme. The diagnosises have been evaluated in SPSS 15 program.