Zihinsel engeli olan ve olmayan çocukların el becerilerinin günlük yaşam aktivitelerine etkisinin karşılaştırılması
Compare of the children's fine handcraft abilities effects on daily life activities those have mental disorder and those who have not any mental disorder
- Tez No: 329085
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLSEN SİRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Canpolat M. ``Zihinsel Engeli Olan Ve Olmayan Çocukların El Becerilerinin Günlük Yaşam Aktivitelerine Etkisinin Karşılaştırılması??, Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, İstanbul, 2012.Bu çalışma; zihinsel engeli olan çocukların; ince el becerilerini, kavrama kuvvetlerini değerlendirmek ve sonuçlarının günlük yaşam aktivitelerine olan etkisinin, zihinsel engeli olmayan çocuklara göre farklılığını tespit etmek ve var olabilecek geriliğe uygun fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarının uygulanmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 28 (zihinsel engelli) ZE, (yaş ortalaması 11.64±1.90 yıl) ve 30 sağlıklı çocuk (yaş ortalaması 11.30±2.07 yıl) dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan çocukların, ince el becerileri Modifiye Dokuz Delikli Peg Testi (MDDPT) ve Modifiye Jebsen El Fonksiyon Testi (MJEFT) ile; kavrama kuvvetleri pinçmetre ile; GYA ise WeeFIM- Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü ile değerlendirilmiş ve sonuçlar her iki grupta karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Canpolat M., ``Compare of the children?s fine handcraft abilities effects on daily life activities those have mental disorder and those who have not any mental disorder??. Haliç University, Institute of Health Science, Physiotherapy and Rehabilitation Program, Master of Science Thesis, İstanbul, 2012.This study is to evaluate and show differences of possible effects on daily life activities of mental disorder children?s fine handcraft abilities and engaging power to those who are ordinary children and exercise possible deficiency with suitable physiotherapy and rehabilitation programs. 28 mental disorder (MD) (average age 11.64±1.90 years) and 30 healthy children added to the study. Children those included into the study evaluated by Modified Nine Hole Peg Test (MNHPT) and Modified Jebsen Hand Function Test (MJHFT) for fine handcraft, pinchmeter for engaging power, and WeeFIM for daily life activities, and the results are compared for two different groups.