Uyku apne sendromlu bireylerde CPAP tedavisinin EEG'de izlenen uyku iğcikleri üzerine etkisi
patients diagnosed with OSAS with polysomnography, sleep spindles compared with before and after CPAP treatment we aimed to determine how changes emerged
  1. Tez No: 329139
  2. Yazar: DENİZ AYDOĞAN TAVLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN YETKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET: Amaç:Bu çalışmada polisomnografi ile OSAS tanısı konmuş hastalarda CPAP tedavisi öncesi ve CPAP tedavisi sonrası uyku iğcikleri karşılaştırılarak nasıl değişiklikler ortaya çıktığını bulmayı amaçladık. Gereç-Yöntem:Çalışmaya yaşları 18?den büyük PSG ile OSAS tanısı konan 73 hasta (E/K:61/12) çalışmaya alındı. Konjestif kalp yetmezliği, KOAH, bronşial astım, nörolojik hastalığı olan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastalara tüm gece polisomnografik test yapıldı. PAP titrasyonu otomatik- CPAP (APAP remstar, respironics, Germany) ile yapıldı. Hastaların uyku iğcikleri NREM-S2 evresinde sayıldı. Minimum 15 dakikalık S2 uykusundaki iğcikler sayılıp bir saate uyarlandı, saatlik uyku iğciği indeksi hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya OSAS tanısı olan 73 hasta alındı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Objective: In this study, patients diagnosed with OSAS with polysomnography, sleep spindles compared with before and after CPAP treatment we aimed to determine how changes emerged. Materil and Methods: The study included 73 patients diagnosed with OSAS by PSG ages greater than 18 (M/F: 61/12) were studied. Congestive heart failure, COPD, bronchial asthma, patients with neurological disease were excluded. The patients were all night polysomnographic test. PAP titration of the auto-CPAP (APAP REMstar, Respironics, Germany) were used.NREM sleep spindles-S2 stage of the patients were counted. Adapted for a minimum of 15 minutes to an hour counted S2 sleep spindles, hours of sleep spindle index was calculated. Results: The study included 73 patients with obstructive sleep apnea syndrome. The average number of hours of sleep spindles before the treatment with PAP,PAP levels were significantly increased after treatment re-counted. (288 + -55 392 + -40) Also found a significant correlation between patient age with the number of sleep spindles. (R=0.74,p