Geniş orta serebral arter infarktında dekompresif cerrahi ve yalnızca medikal tedavi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the decompressive surgery and medical therapy only results in malignant middle cerebral artery infarction
- Tez No: 329147
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KUTLUHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Geniş orta serebral arter (OSA) infarktları tüm iskemik inmelerin %1-10 kadarını teşkil eder. GOSA infarktlarında medikal tedavi yanında dekompresif kraniektomi de yapılmaktadır. Bu çalışmada geniş OSA infarktlı olgulardan, dekompresif cerrahi yapılanlar ile yalnızca medikal tedaviyle izlenenler arasındaki morbidite ve mortalite farklılıklarını karşılaştırmayı amaçladık. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı?nda, 2007 ? 2011 yılları arasında geniş OSA infarktıyla izlenen, dekompresif cerrahi ve yalnızca medikal tedavi (antiödem) uygulanan olgular çalışmaya dahil edildi. Toplam 42 hastanın 22?si erkek (%52.4) ve 20?si kadın (%47.6)?dı. Yaşları 40 ile 80 (ortalama 67.76 ± 10.6) arasındaydı. Olguların 22?si yalnızca medikal tedavi ile izlenirken 20?sine dekompresyon cerrahisi uygulandı. Birinci ay sonunda dekompresif cerrahi grubunda %40, medikal tedavi grubunda %36 olgu sağ kalmıştı (p: 0.808). Altmış yaş altındaki olgularda sağ kalım, 60 yaş üstüne göre anlamlı oranda yüksekti (p: 0.013). Semptomların başlangıcından sonraki ilk 6 saat içinde tedaviye başlanan, özellikle dekompresyon yapılan grupta olmak üzere bütün hastaların, birinci ayda sağ kalma oranı anlamlı olarak yüksek bulundu (p: 0.023). Birinci ay sonunda ilk 48 saat içinde dekompresif cerrahiye alınanların %50?si sağ kalırken, 48 saat sonrası cerrahiye alınanlar % 33 oranında sağ kalmıştı. Her iki tedavi grubu arasında fonksiyonel bağımlılık açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç olarak; 60 yaş altı olgulardaki geniş OSA infarktlarında dekompresyon uygulananlarda medikal tedavi uygulananlara göre sağ kalma oranı fazla olmakla birlikte istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır. Yine de literatür verileri eşliğinde değerlendirildiğinde, özellikle ilk 48 saat içinde, 60 yaş altı olgularda dekompresif cerrahinin daima göz önünde bulundurulmasının mortalite ve morbiditeyi azaltacağı kanısını taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
Malignant middle cerebral artery (MCA) infarction is associated with 1-10 % of stroke. Decompressive craniectomy is performed in malignant MCA infarction besides medical treatment. The purpose of this clinical trial is comparing the differences in morbidity and mortality of malignant MCA infarction between decompressive surgery and conservative medical therapy only. The cases who were observed in Süleyman Demirel University Medical Faculty Neurology Department between 2007-2011 with malignant MCA infarction that treated with decompressive craniectomy and medical therapy (antiedema) only, were enrolled in this study. Of the 42 enrolled patients have 22 men (52.4 %) and 20 women (47.6 %). The ages are between 40-80 (mean 67.76 ± 10.6). Of the 42 patients in the trial, 20 were assigned to decompressive craniectomy and 22 to medical therapy only. At the end of first month, 40 % of surgical group and 36 % of medical treatment group survived (p: 0.808). Survival of the cases who are under 60, were significantly higher than the cases over 60 (p: 0.013). The survival rate of all patients who were treated within 6 hours after the symptoms onset, especially within the surgery group, was significantly higher at the end of the first month (p: 0.023). At the end of the first month, while the survival rate of the cases who were treated with decompressive craniectomy within 48 hours of stroke onset is 50 %, the survival rate after 48 hours of stroke onset is 33 %. There is no significantly statistical difference in functional outcome between both of the groups. As a result, although it can not reach statistical significance, survival rate of decompressive craniectomy group was higher than medical treatment group in the patients who are under 60 in malignant MCA infarction. However, evaluated with medical literature, decompressive craniectomy should be considered in patients who are under 60 and especially within 48 hours from symptoms onset, therefore mortality and morbidity can decrease.