Pediatri servislerinde kulanılan antibiyotiklerin sulandırılması, saklanması ve hastaya verilmesi konusunda hemşirelerin bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi
The determination of the nurses knowledge and performance about dilition, storage and administration of the antibiotics which use in the pediatric units
  1. Tez No: 32918
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİRDEVS ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
78 V.3. ÖZET Araştırma Sivas il sınırları içinde bulunan hastanelerin pediatri servislerinde kullanılan antibiyotiklerin sulandırılması, saklanması ve hastaya verilmesine ilişkin hemşirelerin bilgi ve uygulamalarının neler olduğunu belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Sivas il sınırları içinde bulunan hastane lerin pediatri servislerinde çalışan 50 hemşireden oluşmuştur. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilen soru kağı dı ve gözlem formu ile toplanmıştır. Bu araçların geliştirilmesinde ilgili literatür yanında uzman kişilerin görüşlerine başvurulmuştur. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda bu servislerde antibiyotik lerin verilmesinde daha çok parenteral yolun kullanıldığı, hemşirelerin çocuk dozlarına uygun küçük dozlarda ilaçlar hazırlamada çeşitli güçlük ler yaşadığı belirlenmiştir. Hemşirelerin antibiyotikleri hastaya vermeden önce hazırlama ve uygulamada birçok yanlış uygulamalar yaptıkları, aseptik ilkelere dikkat etmedikleri, kullanım sonrası artan ilaçlan attıkları belirlenmiştir. Hemşirelerin çoğunluğunun antibiyotik grubu ürünleri uygun olarak saklamada ısı ve sürelerine, sulandırmada sıvı seçimine ve antibi yotikler arasındaki geçimsizliklere ilişkin doğru bilgi sahibi olmadıkları belirlenmiştir. Araştırma kapsamına giren hemşirelerin %22'sinin hiç yanlış uy gulama yapmazken, geri kalanların, 11 ve üzeri puanla değerlendirilen79 yanlış uygulamalar yaptıkları belirlenmiştir. Gözlenen 641 antibiyotik te davisinin 533'ünün uygulamasında (%83.1) yanlış uygulamalar yapıldığı ve tedavi sayısı arttıkça hatalı uygulamaların da arttığı belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler doğrultusunda önerilerde bulunul muştur.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY The Determination Of The Nurses Knowledge And Performance About Dilution, Storage And Administration Of The Antibiotics Which Use In The Pediatric Units. This study was performed in pediatric units of the hospital in Si vas to determine the nurses knowledge and perfomances about dilution, storage and administration of antibiotics. Fifty nurses who were working in pediatric units were sampled in the study. The dates were collected from the questionaire and observation forms that were developed by the investigator. These tool were progres sed by the help of literature and professions' suggestions. The results that were obtained from the dates were indicated that, in these units antibiotics were usually administered parenterally and the nurses encountered with several difficulties when divide the child doses into appropriate small doses. The nurses were made several errors before administering the an tibiotic. In addition they didn't obey the aseptic rules and threw away te remnant drugs. It was determined that most of the nurses have not correct know ledge about storage, dilution with proper solution and adverse effects of antibiotics. Only the 22% of the nurses that were participated in the study were not performed wrong application 533 of 641 (83.1%) observed antibiotic administrations were being performed faulty. The suggestions were made according to the results of the in vestigation.