Laparoskopik kolesistektomi sırasında karın içi basınç değişikliğinin alt ekstremite perfüzyonuna etkisinin non invaziv yöntem ile değerlendirilmesi
Evaluating the effect of lower-limb perfusion index on intraabdominal pressure during laparoscopic cholecystectomy via non invasive method
  1. Tez No: 329187
  2. Yazar: DURDU BETÜL GÜRKAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALKİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi ameliyathanesinde yaptığımız bu çalışmanın amacı laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçirecek hastalarda batın içine verilen farklı CO2 basınçlarının alt ekstremitede oluşturacağı venöz dönüş bozukluğunu noninvaziv yöntem ile perfüzyon indekslerini karşılaştırmak ve optimum çalışma koşullarının sağlandığı ve alt ekstremitede venöz göllenmenin az olduğu basınç tespit etmektir.Bu çalışma laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçiren 18-65 yaş arası toplam 100 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Laparoskopik kolesistektomi operasyonu olarak çalışmaya dahil edilen 100 hasta, uygulanan CO2 basınçlarına göre; 10 mmHg (Grup I, n=50) ve 14 mmHg (Grup II, n=50) olarak iki gruba ayrıldı.Hastalara ameliyathanede standart monitorizasyona ek olarak ayak baş parmaklarına perfüzyon indeksini non invaziv olarak değerlendirmeye olanak sağlayan Masimo Radikal 7 yeni nesil pulse oksimetre yerleştirildi. Tüm hastaların indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, insuflasyon öncesi, insuflasyonun hemen sonrası, insuflasyonun 5. dakikası, insuflasyonun 10. dakikası, insuflasyonun 15. dakikası, insuflasyonun 20. dakikası sistolik arteryel basınçları, diyastolik arteryel basınçları, ortalama arteryel basınçları, kalp tepe atımları, periferik oksijen satürasyonları ve non invaziv olarak ölçülen perfüzyon indeks değerleri kaydedildi.Gruplar arasında istatistiksel olarak yaş, cinsiyet, kilo ve ASA bakımından anlamlı bir farklılık saptanmadı. Hemodinamik değişkenlerde gruplar arasında indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, insuflasyon öncesi, insuflasyonun hemen sonrası, insuflasyonun 5. dakikası, 10. dakikası, 15. dakikası, 20. dakikasında kaydedilen sistolik arteryel basınç, diyastolik arteryel basınç, ortalama arteryel basınç, kalp tepe atımı, periferik oksijen satürasyonu ve perfüzyon indeksi değerleri incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.Sonuç olarak, laparoskopik kolesistektomi cerrahisi esnasında hastalarda batın içine verilen 10 ve 14 mmHg CO2 pnömoperitonyum basınçlarının operasyon esnasında hemodinamik etkileri aynı olup, alt ekstremitedeki perfüzyon indeks değerleri üzerine etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study which was made in the operation rooms of the Medical Faculty of Trakya University, is to evaluate and compare non-invasively, the effects of different CO2 pressures; given to the abdomen; on lower-limb perfusion index and is to provide the optimum working conditions and to determine the poor values of pressure at lower limb venous pooling.The study include 100 patients between ages 18-65 who were scheduled for elective laparoscopic cholecystectomy. 100 patients who had laparoscopic cholecystectomy were divided into two groups according to the pressures of CO2, 10 mmHg (group I, n = 50) and 14 mmHg (Group II, n = 50).Patients monitored in the operating room with a new generation of Masimo Radical pulse oximeter 7 placed to hallux which allows non-invasive assessment in addition to classical monitoring. Patients? systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, heart rate, peripheral oxygen saturation measured non-invasively and perfusion index values were recorded before induction, after induction, prior to insufflation, immediately after insufflation, insufflation 5th minutes, 10th minutes, 15th minutes, 20th minutes.There was no statistically significant difference between age, gender, weight and ASA. In hemodynamic variables, there was no statistically significant difference in two groups according to data of systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, heart rate, peripheral oxygen saturation, and perfusion index recorded before induction, after induction, prior to insufflation, immediately after insufflation, insufflation 5th minutes, 10th minutes, 15th minutes, 20th minutes.As a result, hemodynamic effects of the 10 and 14 mmHg CO2 pneumoperitoneum pressure during operation are the same in patients undergo laparoscopic cholecystectomy, there was no effect on lower limb perfusion index values.