Laparoskopik kolesistektomi ameliyatında uygulanan standart ve düşük karın içi basıncın ameliyat sonrası agrı üzerine etkisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 769932
  2. Yazar: NECATTİN FIRAT
  3. Danışmanlar: UZMAN AYSUN ŞİMŞEK ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bezm-i Alem Vakıf Gureba Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Geçmiş ve Amaç Laparoskopik kolesistektomi sırasında oluşan karın içi basınç, postoperatif ağrı için bir faktör olarak kabul edilir. Bu prospektif, randomize klinik çalışma, farklı karın içi basınç değerlerinin visseral tip ağrı üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Malzemeler ve yöntemler Bu çalışmaya laparoskopik kolesistektomi yapılan 37 kadın dahil edildi. Çalışma için düşük basınç (8 mm Hg) ve standart basınç (SP: 12 mm Hg) tasarlanmıştır. İstatistiksel analiz, ortalama yaş, ağırlık, analjezik tüketimi, Nümerik Skala ile değerlendirilen postoperatif ağrı, anestezi süresi ve ameliyatı içermektedir. Sonuçlar Yaş, kilo, analjezik tüketimi ve Nümerik Skala değerleri karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Sonuçlar Karın içi basıncı 8 mmHg ile 12 mmHg arasında postoperatif ağrı açısından anlamlı fark bulamadık. 12 mmHg'lik bir basıncın safra kesesinin laparoskopik ameliyatı için ideal bir basınç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Background and Purpose Intra-abdominal pressure created during laparoscopic cholecystectomy is accepted as a factor for postoperative pain. This prospective, randomized clinical study aims to determine the effects of different intra-abdominal pressure values on visceral-type pain. Materials and Methods Thirty-seven women who underwent laparoscopic cholecystectomy were included in this study. Low-pressure (8 mm Hg), and standard-pressure (SP: 12 mm Hg), were designed for the study. The statistical analysis included mean age, weight, analgesic consumption, postoperative pain assessed by the Numeric Scale, duration of anesthesia, and operation. Results No statistically significant difference was found between the groups comparing age, weight, analgesic consumption, and Numeric Scale values. Conclusions We did not find a significant difference between the intra-abdominal pressure of 8 mmHg and 12 mmHg in terms of postoperative pain. We think that a pressure of 12 mmHg is an ideal pressure for the laparoscopic operation of the gallbladder.