Hodgkin lenfomalı hastalarda birinci basamak tedavi sonuçları ve PET/BT nin tedavi sonuçlarına etkisi
The outcome of first line treatment in hodgkin lenfoma the effect of PET/CT on the treatment outcome
- Tez No: 329195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalına Haziran 1993 - Haziran 2012 tarihleri arasında HL tanısı alan ve takip edilen 106 hastanın aldıkları tedaviler ve tedavi yanıtları, tedavilerin ve prognostik faktörlerin GSK, HSK üzerine olan etkileri geriye dönük olarak incelendi. HL?de ise SUVmax değerleri ile tümörün davranışı arasında ilişkiyi gösteren yeterli veri yoktur. Bu çalışmada tanı anında evreleme amaçlı yapılan PET/BT?deki SUVmax değerlerinin tedavi sonuçlarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra PET/BT değerlendirilmesinde tedaviye yanıtın değerlendirilmesi için geliştirilmiş olan skorlamalardan London skorlaması ve dinamik görsel skorlamanın tedavi sonuçlarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Tedavi bitiminde ise MOPP/ABVD veya COPP KT?si alan hastaların %100?ünde, ABVD KT?si alan hastaların %66.6?sında, BEACOPP KT?si alan hastaların ise %93.3?ünde TY elde edilmişti ve bu üç tedavi seçeneği arasında TY açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). İleri evre hastalarda ABVD ve BEACOPP KT?si alan hastaların GSK sırayla %77 ve %85 idi (p>0,05). Yine HSK açısından iki tedavi arasında 71 BEACOPP alanlar lehine (%34?e karşın %90) istatistiksel olarak anlamlı fark mevcut idi.(p0.05). Ancak tedavi sonunda TY elde edilemeyen hastaların başlangıçtaki SUVmax değerleri daha yüksek bulunmuştur (p>0,05). SUVmax değerlerinin GSK ve HSK etkilemediği görüldü. Çalışmamızda London skorlaması ve Dinamik görsel skorlama ile evre, histolojik tip, yaş, cinsiyet, hemoglobin, albumin, ECOG PS, IPS değeri, sedimentasyon hızı, lökosit, lenfosit, tanı anındaki SUVmax değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmadı. PET/BT değerlendirmesi yapılırken London veya dinamik görsel skorlamanın kullanılması ile yanlış pozitifliği daha aza indirmek mümkün olabilir
Özet (Çeviri)
Treatment, treatment response and effects of treatment and prognostic factors on overall survival and progression-free survival were retrospectively evaluated in 106 patients who were managed with a diagnosis of Hodgkin lymphoma at Hematology Department of Gazi University, Medicine School between June, 1993 and June, 2012. The PET/CT scans for staging and interim analysis were reevaluated according to London and Dynamic visual scoring systems and the scores were retrospectively recorded. There is no sufficient data demonstrating the relationship between SUVmax values and tumor behavior in Hodgkin lymphoma. In the present study, it was aimed to evaluate SUVmax values in PET/CT scan for staging on treatment outcomes. In addition, it was also aimed to evaluate effects of London and Dynamic visual scores which are developed to assess treatment response in PET/CT scans on treatment outcomes. At the completion of treatment, complete response was achieved in 100% of the patients received MOPP, in 66.6% of the patients received ABVD, and in 93.3% in patients received BEACOPP. No significant difference was found among these treatment modality in terms of complete response (p>0.05). In 73 patients with advanced disease, overall survival was 77% and 85% in patients received ABVD and BEACOPP, respectively (p>0.05). There was a significant difference in progression-free survival favoring BEACOPP (34% vs. 90%; p0.05). However, baseline SUVmax values were found to be high in patients who failed to achieve complete response at the end of therapy (p>0.05). It was found that SUVmax values did not affect overall and progression-free survivals. In the present study, no significant correlation was found between scores of London and Dynamic visual scoring systems and stage, histological type, age, sex, hemoglobin, albumin, ECOG, PS, IPS values, sedimentation rate, leukocyte, lymphocyte or SUVmax value values at presentation (p>0.05). It may be possible to reduce false-positivity by using of London or Dynamic scoring systems during PET/CT assessment.