Tiroid nodüllerinde benign-malign ayrımında us-elastografi
Us-elastography in the differential diagnosis of benign and malign thyroid nodules
- Tez No: 329228
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
TİROİD NODÜLLERİNDE BENİGN-MALİGN AYRIMINDA US-ELASTOGRAFİAmaç:Bu çalışma ile doku elastisitesini ölçmeye yönelik yeni bir ultrasonografi yöntemi olan elastografinin malign-benign tiroid nodüllerin ayrımındaki etkinliğini araştırmayı amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem:Tiroid nodülü bulunan 111 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların yaşları 17-81 arasında (ortalama 51) olup, 92'si kadın, 19'u erkekti. Tüm olgular, elastografi yazılımı bulunan Siemens Acuson Antares ultrasonografi cihazının 13-8 MHz lineer probu kullanılarak, gri skala, renkli doppler ve elastografik görüntüleri değerlendirildi. Tüm görüntüler dijital ortamda kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen tüm olguların sitolojik/histopatolojik tanısı mevcut idi. Lezyonların elastisite skorları; Skor 1: Nodülde hiç inelastik (kırmızı) alan yok, Skor 2: İnelastik (kırmızı) alan nodülün %45'inden az, Skor 3: İnelastik (kırmızı) alan nodülün %45'inden fazla, Skor 4: Nodülün tamamına yakını inelastik (kırmızı), Skor 5: Nodülün tamamı inelastik (kırmızı), olmak üzere beş kategoride değerlendirildi. Nodüllerin ayrıca, sayısı (multinodüler/soliter olduğu), boyutları, ekojenitesi, iç yapısı (solid/solid-kistik karışık), halo varlığı, mikrokalsifikasyon varlığı ve vaskülariteleri değerlendirildi. Olguların gri skala özellikleri, vaskülariteleri, elastografi skorları patolojik tanıları ile karşılaştırıldı.Bulgular:Sitolojik/histopatolojik incelemeler sonucunda nodüllerin 97'si benign, 26'sı maligndi. Benign nodüllerin 86'sı hiperplastik, 4'ü adenomatöz ve 7'si tiroidit olarak tanı aldı. Malign nodüllerin 8'i papiller, 3'ü medüller, 3'ü folliküler karsinom tanısı ve 12'si malignite yönünde ağırlıklı kuşkulu idi. Çalışmamızın sonucunda cinsiyet, nodül sayısı, boyutu, iç yapısı, nodül içi vaskülarite, ekojenite, halo valığı ve mikrokalsifikasyon varlığı ile malignite arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı. 'Yükseklik>genişlik' bulgusu ise malignite açısından istatistiksel olarak anlamlı bulunan tek özellikti.Skor 1 elastisite izlenen 10 nodülün hepsi benigndi. Skor 2 elastisite izlenen 40 nodülün 36'sı benign, 4'ü maligndi. Skor 3 elastisite izlenen 43 nodülün 34'ü benign, 9'u maligndi. Skor 4 elastisite izlenen 26 nodülün 17'si benign, 9'u maligndi. Skor 5 elastisite izlenen 4 nodülün hepsi maligndi.
Özet (Çeviri)
US-ELASTOGRAPHY IN THE DIFFERENTIAL DIAGNOSIS OF BENIGN AND MALIGN THYROID NODULESPurpose:The aim of this study was to evaluate the efficiency differential diagnosis of malign and benign thyroid nodules with a new ultrasound method for measuring the elasticity of tissue by US-elastography.Material and Methods:One hundred and eleven patients with thyroid nodule were included in this study. Their ages were between 17-81 years (mean 51). Ninety-two of them were female and nineteen of them were male. All patients were evaluated with gray scala US, color Doppler US and elastography by using Siemens Acuson Antares with elastography software 13-8 MHz transducer equipment. All images were recorded digitally. Cytological / histopathologic diagnosis was obtained for all cases. The elasticity scores of the lesions were: Score 1: Elasticity in entire nodule, Score 2: Less than %45 of nodule was inelastic (red), Score 3: More than %45 of nodule was inelastic (red), Score 4: Almost whole nodule was inelastic (red), Score 5: Completely inelastic nodule. Also the nodules were evaluated by the means of number, size, echogenity, inner structure (solid/mixed solid-cystic), presence of halo, microcalcifications, border and vascularity. Gray scale properties, vascularity, elasticity scores and mean strain ratios of all nodules were compared with their pathologic diagnosis.Findings:As a result of cytological / histological investigations ninety seven of cases were benign and twenty six were malignant. Eighty six of all benign nodules were hyperplastic, four were adenomatous and seven were thyroiditis. Eight of all malignant nodules were papillary carcinoma, three of them were medullary carcinoma, three of them follicular carcinoma and twelve of malign nodules were suspicious of malignancy weighted. Sex, number and size of nodules, inner structure, vascularity, echogenicity, halo sign and microcalcifications were not statistically related with malignancy. 'Taller-than-wide' sign was statistically related with malignancy.All of ten nodules with Score 1 elasticity were benign. Thirty-six of fourty nodules with Score 2 elasticity were benign and four of them were malignant. Thirty-four of fourty-three nodules with Score 3 elasticity were benign and nine were malignant. Seventeen of twenty six nodules with Score 4 elasticity were benign and nine of them were malignant. There were four nodules with Score 5 elasticity and it was malignant.