50 m serbest yüzme performansına antropometrik ve kinematik parametrelerin etkisi
The effect of anthropometric and kinematic parameters on 50 meters freestyle swimming performance
  1. Tez No: 329291
  2. Yazar: METİN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırma yüzücülerin sahip oldukları antropometrik ve kinematik özelliklerinin 50 m serbest yüzme performanslarına etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Bu çalışma yaşları 23,29±2,65 yıl olan Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulunda öğrenci olan en az 4 yıldır yüzen 31 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Öğrencilerin üzerinde çeşitli antropometrik ölçümler yapılarak vücut yağ yüzdeleri ve vücut kompozisyonları belirlenmiştir. Öğrenciler 50 m serbest stil yüzüşleri sonunda dereceleri kaydedilmiştir. Bu ölçümler sırasında öğrenciler kamera ile izlenerek kol devirleri de tespit edilmiştir. Kulaç sayısı ve 50 metre serbest sitil yüzme süresi ile antropometrik değişkenlerin Pearsen korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Korelasyon analizi sonuçları değerlendirmesinde 0.30-0.70 aralığı orta düzey, 0.70-1.0 aralığı ise yüksek ilişki olarak tanımlanmıştır.50 metre serbest yüzücülerin kulaç sayılarının performansa etkisi amacıyla yapılan bu çalışmada; vücut ağırlığı ile 50 m serbest stil yüzme süresi arasında negatif orta düzey bir ilişki gözlenmiştir. Bu ilişki, vücut ağırlığı arttığında serbest stil yüzme performansının da iyileşeceğini göstermektedir. Ayrıca, bu çalışmadaki yüzücülerin endo-mezo (yağlı-kaslı) vücut tipine sahip olması da performans artışına işaret eden önemli bir bulgudur.
Özet (Çeviri)
In this study, anthropometric and kinematic properties of swimmers have been conducted to determine the effects on 50 meters freestyle swimming performance.The study was carried on 31 swimmers who are University of Selçuk High School Sport in Physical Education?s students whose age are 23.29±2.65 years old and who have swum for at least 4 years. Their body composition and percentage of their body fat have been determined by various anthropometric measurements that were performed by using anthropometric set. After 50 m freestyle swimming, duration of swimmers were recorded. During these measurements, watching via camera also identified student?s arm rotation. Pearsen correlation parameters of the number of overarm, 50 m freestyle swimming and anthropometric variakles were calculated. Evaluation of the results of correlation analysis has been described that 0.30-0.70 and 0.70-1.0 relate with medium and high level, respectively.This study, which was made to aim the effect on performance of number of overarm in 50 m freestyle swimmers, has been observed a relation with negative-medium level between body weigh and 50 m freestyle swimming time. This relation also suggested that freestyle swimming performance also improve when body weigh increase.In addition, the swimmers who involved in this study have also structurally endo-meso (fat-muscular) body composition; it is an important evidences which pointed out performance increasing