Maksiller retrognati olguları tedavisinde rapid maksiller ekspansiyon destekli reverse headgear'in etkinliğinin sefalometrik olarak araştırılması
  1. Tez No: 329292
  2. Yazar: SİBEL IŞIN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT ERVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmamızda, RPE'nin maksiller protraksiyona katkısının olup olmadığının değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla rastgele seçilen, maksiller retrognatiye sahip 13-15 yaşları arasındaki hastalardan onar kişilik iki ayrı grup oluşturuldu. Gruplardan birindeki hastalara maksiilanın çene suturlarından serbestlenmesi amacıyla, protraksiyon öncesi 5 gün süreyle RPE uygulanırken, kontrol grubu olarak seçilen diğer gruptaki hastalara sadece maksiller protraksiyon yapıldı. Kontrol grubunda, dilin pozisyonunu standardize edebilmek amacıyla, araştırma grubundaki viıdayı taklit eden aynı konum ve hacimdeki tellerden faydalanıldı. Maksiller protraksiyon aygıtı olarak Delaire Yüz Maskesi'nden yararlanıldı. Her iki yandan, fonksiyonel okluzal düzleme göre yaklaşık 15° aşağı açılandırılmış, 1500 gm.'lık oblik kuvvetler uygulandı. Ağır kuvvetler uygulanmasının sebebi hyalinizasyon oluşturarak ortopedik etki miktarını artırabilmekti. Aparey günde 20 saat süreyle, 3 ay boyunca aktif olarak kullandırıldıktan sonra, sadece geceleri günde 12 saat olmak üzere 6 ay pekiştirme maksadıyla kullandırıldı. 3 aylık aktif tedavi süreci sonunda, her grup için kendi }çinde, başlangıç-1.ay, 1.ay-3.ay ve başlangıç-3.ay sonuçları, nonparametrik, bir test olan Wilcoxon testi kullanılarak karşılaştırıldı. Daha sonra her iki grup için elde edilen sonuçlar gene nonparametrik bir test olan Mann Withney U testi ile birbirleriyle karşılaştırıldı. Sonuç olarak, 3 aylık tedavi sonunda her iki grupta da maksillada anterior hareket gözlenmesine karşın, RPE destekli gruptaki anterior yer değiştirme miktarı kontrol grubundakine göre daha fazlaydı. iki grup arasındaki en belirgin fark ise RPE destekli grupta maksiller hareketin yaklaşık % 90'nının ilk bir ay içinde gerçekleşmesine karşın, kontrol grubunda ancak 3. ay sonunda gözlenebilmesiydi. 3 aylık tedavi sonunda ayrıca; mandibulada aşağı geri rotasyon, vertikal boyutta artış, maksiller keserlerde protruzyon, mandibular keserlerde ise lingual tipping gözlendi. Oldukça ağır kuvvetler uygulanmasına karşın her iki grupta da dişlerde herhangi bir vertikal kök rezorpsiyonuna rastlanmadı. Hastalar 6 aylık pekiştirme sonunda, dişsel düzeltmenin yapılabilm~si için, Edgewise tekniği ile sabit tedaviye alındılar. 2 senelik takipleri sırasında herhangi bir nükse rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
Our aim was to evaluate the difference between RPE added and solely maxillary protraction procedure. For this purpose, patients at the ages of 13 -15 years were randomly selected. All the patients had maxillary retrognatism with a normally positioned mandible. Two groups were constructed. Each group consisted of 10 patients. Sex of the patients was neglected. In the study group, in order to release the maxiıla by separating the circummaxillary sutures, RPE was made by a modified Hyrax expander, for 5 days. In the control group wires were be nt to immitate the screw of the other group, in order to standardize the position of the tongue. In both of the groups Delaire Face Mask was used. Abilateral force of 1500 gm. was exerted by the hooks with 15° oblique/y downward direction to the functiona/ occlusa/ p/ane. The mask was recommended to be worn at least 20 hours a day. The orthopedic effect was increased by means of the heavy forces that had caused hya/inization. Activ,e treatment was /asted for 3 months. After 3 months the patients were told to wear the mask only for 12 hours at night for additional 6 months, for retention. In each group, changes in 3 months were evaluated by means of the non-parametric Wilcoxon test. Then, the comparison between the two groups was made by using Mann Withney U test. In conclusion, effective downward and forward movemets of maxilla were achieved. But in the treatment group the amount of the skeletal changes were more than those of the control group. The main difference was seen in the timing of the occurance of the skeletal movement. In the study group aproximately the 90%'of the maxillary protraction was completed in the 1 st month, whereas, in the control group, the significant skeletal changeswere seen at the end of the 3rd month. During the 3-month active treatment period; counterclockwise rotation of the mandible, an increase in the vertical dimention, protrusion of the upper incisors and lingual tipping of the lower incisors were also seen. In spite of the very heavy forces, no vertical root resorpsion was observed at the end of the treatment period.