Çeşitli örneklerde bulunan bazı eser türlerin akışa enjeksiyon sistemi ile atomik spektrometrik tayinleri
Flow injection atomic spectrometric determination of some trace species in various samples
- Tez No: 329467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın ilk uygulamasında çeşitli su örneklerinde ve farmosetik krem numunelerindeki bizmutun alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini için yeni bir akışa enjeksiyonlu analiz sistemi geliştirilmiştir. Sistemde Bi(III) iyonlarının ayırma/zenginleştirilmesi için Lewatit MonoPlus TP207 imminodiasetat şelatlayıcı reçinesi kullanılmıştır. Sistem değişkenleri ve yöntemin analitik parametreleri optimize edilmiştir. Girişim yapan türlerin etkisi incelenmiştir. Doğruluk testi TMDA-64 Göl Suyu sertifikalı referans maddesi ile gerçekleştirilmiştir. Yöntem çeşitli su numuneleri ile krem örneklerinde Bi tayini için kullanılmıştır. İkinci uygulamada ise yüksek tuz içerikli numunelerde ultra eser düzeyde bulunan Pb(II) iyonlarının grafit fırınlı atomik absorpsiyon spektrometresinde tayini için yeni bir akışa enjeksiyonlu analiz sistemi geliştirilmiştir. Sistemde Pb(II) iyonlarının ayırma/zenginleştirilmesi için aynı reçine kullanılmıştır. Sistem değişkenleri ve yöntemin analitik parametreleri optimize edilmiş ve girişim yapan türlerin etkisi incelenmiştir. Sertifikalı referans madde olarak CRM403 deniz suyu kullanılmıştır. Geliştirilen yöntem bazı deniz suyu ve hemodiyaliz konsantrat numunelerine uygulanmıştır. Son uygulamada bazı içilebilir su numunelerine ultra eser düzeyde bulunan Cd(II)'nin soğuk buhar atomlaştırmalı atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini için yeni bir akışa enjeksiyonlu analiz sistemi geliştirilmiştir. Sistemde Cd(II) iyonlarının zenginleştirilmesi amacıyla aynı reçine kullanılmıştır. Sistem değişkenleri ve yöntemin analitik parametreleri optimize edilmiş ve girişim yapan türlerin etkisi incelenmiştir. Sertifikalı referans madde olarak LGC6019 Thames Nehri suyu kullanılmıştır. Geliştirilen yöntem çeşme suyu, yer altı suyu ve mineralli su örneklerine başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first application of this study, a new flow injection analysis system was built up for flame atomic absorption spectrometric determination of bismuth in various water and pharmaceutical cream samples. Lewatit MonoPlus TP207 imminodiacetat chelating resin was used for separation/preconcentration of Bi(III) ions. The system variables and analytical parameters of the method were optimized. The effects of interferents were investigated. The accuracy test was achieved with TMDA-64 Lake Water certified reference material. The developed method was used for the determination of Bi in various water and cream samples. In the second one, a new flow injection analysis system was built up for graphite furnace atomic absorption spectrometric determination of ultra trace level of Pb(II) in high salt content samples. The same resin was used for separation/preconcentration of Pb(II) ions. The system variables and analytical parameters of the method were optimized and the effects of interferents were investigated. CRM403 Seawater was used for the analyse of certified reference material. The developed method was used for the analysis of some seawater and haemodialysis concentrate samples. In the last one, a new flow injection analyse system was built up for cold vapor atomization atomic absorption spectrometric determination of ultra trace level of Cd(II) in some potable water samples. The same resin was used for preconcentration of Cd(II) ions. The system variables and analytical parameters of the method were optimized and the effects of interferents were investigated. LGC6019 Thames River Water was used for the analyse of certified reference material. The developed method was used for the analysis of tap, underground and mineral water samples with satisfactory results.