Ağır çekirdeklerin alfa ve egzotik çekirdek bozunum mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of the alpha and exotic decay mechanisms of the heavy nuclei
  1. Tez No: 329466
  2. Yazar: ABDULLAH ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BOZTOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kararsız çekirdeklerin küme yayınlaması, ana çekirdeğin kabuk yapısı hakkında yararlı bilgiler verebildiği için ağır ve süper-ağır çekirdeklerin alfa bozunum mekanizmasının araştırılması, hem teorik hem de deneysel olarak ilginç bir problemdir. Ayrıca çekirdeklerin alfa yayınlaması süper ağır çekirdeklerin belirlenmesinde kullanılan uygun bir araçtır. Bu tip çekirdeklerde şiddetli Coulomb iticiliği nedeniyle küresel simetri bozulduğu için ağır çekirdekler son derece deformedir. Bu bağlamda deforme durumdaki orta, ağır ve süper-ağır çekirdeklerin taban durumdan taban duruma geçişlerinde, alfa bozunum yarı ömür sürelerine nükleer deformasyonun etkisini WKB metodu çerçevesinde Bohr-Sommerfeld kuantumlama şartını dikkate alarak sistematik olarak araştırdık. Hesaplamada fenomonolojik bir yolla deforme Wood-Saxon ve Coulomb potansiyelinin özel bir deformasyonu tüm deformasyon etkileri dikkate almak için kullanıldı ve ana çekirdeğin ön oluşumu da ilişkilendirildi. Yarı-ömür süreleri üzerine deformasyon etkisini açıkça göstermek için çekirdekler küresel simetrik kabul edilerek hesaplamalar yapıldı. Tüm bu düşüncelerin teorik sonuçları düzelttiğini ve deneysel değerlerle çok iyi bir uyum elde edildiğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
Investigating the mechanism of alpha decay of heavy and super-heavy nuclei is an interesting problem both theoretically and experimentally, since emitting cluster from unstable nuclei can provide useful information on the shell structure of core. In addition, emitting alpha from nuclei is an appropriate tool, used to determine the properties of the super-heavy nuclei. In these nuclei, spherical symmetry breaks down due to the intensive Coulomb repulsion, therefore heavy nuclei are extremely deformed. In this context, we investigate the effect of the nuclear deformation on alpha-decay half-life systematically, during the transition of deformed medium, heavy and super-heavy nuclei from ground state to ground state, by taking into account the condition of the Bohr-Sommerfeld Quantization within the framework of the WKB method. In the calculations, in order to take into account the entire deformation effects in a phenomenological way, a specific deformation of deformed Wood-Saxon and Coulomb potential was used and the preformation of the main nucleus formation was associated. To show the effect of the deformation on the half-lives, the calculations were performed by assuming the nuclei as spherically symmetric. We have demonstrated that all of these methods have improved the theoretical results and have shown very good agreement with the experimental data.