Diferensiyel denklemlerin diferensiyel dönüşümler yardımıyla çözümü
Solution of differential equations using differential transform method
- Tez No: 329611
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM, YRD. DOÇ. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada,tek değişkenli ve iki değişkenli fonksiyonların diferensiyel dönüşüm özellikleri ispatları ile verilmiş,lineer ve non-lineer diferensiyel denklemlerin Diferensiyel Dönüşüm Metodu (DDM) yardımıyla çözülmesi ele alınmıştır.Yeni olmakla birlikte bu metot,Taylor serilerine bağlı yarı analitik-nümerik bir metot olup verilen denklemi cebirsel denkleme dönüştürdüğünden kullanımı kolay,anlaşılabilir ve bilgisayar programlamaya uygundur.Elde edilen sonuçlar problemlerin bilinen yöntemlerle bulunan kapalı çözümleri ile karşılaştırılıp çözümün doğruluğu kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,differential transform properties and its proofs of one-variable and two-variable functions are given and solutions of linear and non-linear equations by using differential transform method are discussed.Although this method is new,the method which Taylor series-connected and semi analytical-numerical converts equation given into and algebraic equation,so the method is easy to use,intuitive and suitable for computer programming.The results obtained are compared with closed solutions of problems by methods known and accuracy of solution are checked.