İtalyan mimar Raimondo D'aronco'nun İstanbul yapılarının koruma durumlarının araştırılması
Researching of preservation conditions of Raimondo D'aronco's structures in Istanbul
  1. Tez No: 329612
  2. Yazar: FATMA ZEHRA MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Tezin giriş kısmından oluşan birinci bölümünde, konusu, amacı, kapsamı ve yöntemi hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Osmanlı Devleti?ndeki Batılılaşma Dönemi ve bu dönemin mimariye etkileri hakkında genel bilgiler verilmiş; Tanzimat Sonrası Mimarlığı ve Mimarları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Raimondo D?Aronco?nun yaşam öyküsü, İtalya?daki mimarlık geçmişi ve davet üzere gelişiyle başlayan İstanbul?daki mimarlık dönemi üzerinde durulmuş, İstanbul?da bulunduğu süre boyunca yapmış olduğu çalışmalar sırasıyla; uygulanmış ve günümüze ulaşmış yapıları, uygulanmış; ancak günümüze ulaşamamış yapıları ve uygulanmamış tasarımları olmak üzere üç ayrı bölümde ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, üçüncü bölüme paralel olarak, D?Aronco?nun İstanbul?daki uygulanmış ve günümüze ulaşmış olan yapıları, koruma durumlarının araştırılması ve yeni koruma önerilerinin sunulması amacıyla detaylı bir biçimde incelenerek ilgili katalog çalışmaları yapılmıştır. Tezin sonuç ve öneriler kısmından oluşan beşinci bölümünde ise, diğer dört bölümde yapılan araştırmalar ve değerlendirmeler neticesinde; Raimondo D?Aronco?nun İstanbul yapılarının koruma durumları ile ilgili edinilen bilgiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, general information about subject, purpose, content and methods about the thesis are given. In the second chapter, general information about westernization period of Ottoman State and its impacts on Architecture are given and architecture and architects are researched after the political reforms made in the Ottoman state in 1839. In the third chapter, life story of Raimondo D?Aronco, his architectural pasts in Italy and his Architectural studies Istanbul that started with an invitation are researched, throughout the time he spent in Istanbul his works that are researched as three different sections respectively include; applied and still exist, applied but could not reached the present day and not applied. In the fourth chapter, similar to third chapter, D?Aronco?s applied and still exists structures are studied deeply on the purpose of investigating their conditions of preservation and offering suggestions about new preservation and a catalog about these studies is made. In the final and the fifth chapter that is about results and recommendations, in the light of researches and reviews made in four chapters provide information about preservation conditions of Raimondo D?Aronco?s structures in Istanbul.