Römorklu taşıtların fren donanımlarının seyir stabilitesi yönünden etüdü
  1. Tez No: 67757
  2. Yazar: CEM DİNÇER ALHAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAVAŞLIOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Tezde komi olan fren durumlarının incelenebilmesi için üç fiziksel kanundan faydalanılmıştır. Bu kanunlar, Aksiyon-Reaksiyon kanunu, Coulomb' un sürtünme kanunu, ve mekaniğin ana kanunu olarak kabul edilen Newton' un ikinci kanunudur (F=ma). Bu kanunlar haricinde kuvvet ve moment dengeside sıkça kollanılarak sisteme etki eden kuvvetler bulunmuştur. Tezde değişik yapıda olan römorklu taşıtlar ayrı ayrı ele alınarak incelenmiştir. İlk olarak treni olan bir römork ve bir binek araçtan oluşan kombinazyon ele alınmıştır. Bu kombinasyona frenleme esnasında kuvvet ve moment dengesinin uygulanmasıyla binek araca (çekici) ve römorka etki eden kuvvetler ayrı ayrı bulunmuştur. Aynı işlemler bu kez römorkun frensiz olması ve AB S fren sistemine sahip binek aracı için ayrı ayrı yapılmıştır. Bu sistemin incelenmesinden sonra üç dingilli çekici-yan römork kombinazyonuna geçilerek, her bir dingilin yükü ve fren kuvveti gösterilmiştir. Ayrıca bu kombinazyonun çeşitli yükleme ve orantısal valf ayarlan için belirlenmiş sürtünme kullanım hesaplan maddeler halinde açıklanarak şekil üzerinde gösterilmiştir.. Daha sonra tandem dingilli yan römork-çekici, tandem dingilli çekici-tandem dingilli yan römork kombinazyonları ele alınmıştır. Son olarak tandem dingilleri ile donatılmış çekici ve yan römork kombinazyonlarına değişken fren kuvvet dağılımın uygulanmasıyla elde edilen lastik- yol sürtünme kullanımın sonuçlan açıklanarak şekil üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To inspect the brake status that are defined in this document three physic law are used. These physic laws are: Action-Reaction Law, friction law of Coulomb and the main law of the physic which is Newton's second law (F-m*a). Together with these force and moment equivalences are used. In this document different type of trailers are separately considered, hi the time of brake, all the forces that are applied to the trailer and tractor are found. Same operations are done for the vehicle with ABS brake system and the trailer that hasn't brake. After inspecting this system, all the axle loads and brake forces are defined for the three axJe tractor-semitrailer combination. Moreover for this combination the results of the friction utilization calculations carried out for several load and proportioning valve settings are explained item by item. After all these, semitrailer with tandem axle-tractor, tractor with tandem axle-semitrailer with tandem axle combinations are considered. Lastly tire-road friction utilization results are showed in the system with variable brake force distribution for tractor- trailer combination equipped with tandem axle. n