Galilean düzleminde hareketli koordinat sistemi ve Euler Savary formülü
Moving coordinate system and Euler Savary formula on Galilean plane
- Tez No: 329666
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde Yaglom, [6] tarafından verilen Galilean geometrinin temel bilgileri açık ve anlaşılır bir şekilde anlatıldı. Sonra bu geometride bir parametreli düzlemsel Galilean Hareket konusu incelendi, [7]. Daha sonra ise birbirleri üzerinde hareket eden üç Galilean düzlem göz önüne alınarak bu hareketlerin mutlak, relatif ve sürüklenme hızları elde edildi. Ayrıca bir parametreli düzlemsel Galilean hareketler için kanonik izafe sistemi tanımlandı. Buna ek olarak bu izafe sistemi yardımı ile elde edilen yörünge eğrilerinin eğrilikleri arasındaki ilişkiyi veren Euler-Savary Formülü hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fundemantal information of the Galilean geometry was defined by Yaglom, [6] was explained. Then one parameter planar Galilean motions, [7] were studied. Later, one Galilean plane moving relative to two other Galilean planes, one moving and the other fixed, was taken into consideration and the relation between the absolute, relative and sliding velocities of this movement was obtained. Also a canonical relative system for one-parameter Galilean planar motion was defined. In addition, Euler-Savary formula, which gives the relationship between the curvature of trajectory curves, was evaluated with the help of this relative system.