Diyabetik koroner arter hastalarında sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
Identifying healthy lifestyle behaviours and quality of life in diabetic patients with coronary artery disease
- Tez No: 329783
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırma, diyabetik koroner arter hastalarında yaşam kalitesinin ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi kalp damar cerrahi ve kardiyoloji servisinde yatmakta olan 156 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri, ?Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ve araştırmacı tarafından literatür taranarak geliştirilen ?Tanıtıcı Bilgiler Formu? kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Bonferroni Mann Whitney U Testi, Tukey HSD Analizi ve Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, diyabetik koroner arter hastalarının Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları ve Yaşam Kalitesi puan ortalamaları düşük bulunmuştur. Genel olarak sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına ve yaşam kalitesine etki eden belirleyiciler arasında pozitif bir korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internal Medicine Nursing Programme, Master?s Thesis, Ankara, 2013.The research has been carried out to identify the life quality and healthy lifestyle behaviours in diabetic patients with coronary artery disease. 156 patients hospitalized in the cardiovascular and cardiological surgical ward of the Türkiye Yüksek İhtisas Training and Research Hospital in Turkey have constituted the sample of this research. The research data have been gathered by using ?Healthy Lifestyle Behaviours Scale?, ?Short Form 36 (SF-36)? and ?Introductory Information Form? which have been developed by the researcher through literature survey. In addition to the descriptive statistics, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, Bonferroni Mann Whitney U Test, Tukey HSD Analysis and Pearson Correlation Coefficient have been used in the evaluation of research data. At the end of the research, average scores concerning Healthy Lifestyle Behaviours and Life Quality in diabetic patients with coronary artery turned out to be low. A positive correlation has generally been marked between the determinants that affect healthy lifestyle behaviours and life quality.