Sağlık bakımıyla ilişkili pnömoni
Health-care associated pneumonia
  1. Tez No: 329812
  2. Yazar: RUŞEN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ÇİLLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Son yıllarda sağlık sistemindeki değişiklikler sonucunda, hastaneye yatış, uzun süreli bakım evinde kalma, ayaktan infüzyon tedavisi, evde bası yarası bakımı, hemodiyaliz merkezinde tedavi öyküsü bulunanlarda gelişen pnömoni sağlık bakımı ilişkili pnömoni olarak tanımlanmaktadır.Bu amaçla 1 Ocak 2009 - 1 Haziran 2012 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde yatan SBİP (sağlık bakımı ilişkili pnömoni) ve TGP (toplumda gelişen pnömoni) olguları retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmamızda SBİP ve TGP tanısıyla hastanede yatan olguların demografik verileri, etken organizmaları, mortalite oranları, ortalama hastanede yatış süreleri ve maliyetlerinin karşılaştırılması amaçlandı.Toplam 195 pnömonili olgunun, 76'sı SBİP'li (%38.9) ve 119'u (%61.1) TGP'li idi. SBİP olgularının, 61 (%80.3)'inin son 90 gün içinde 2 veya daha fazla gün hastaneye yatış öyküsü, 7 (%9.2)'sinin son 30 günde hemodiyaliz merkezinde tedavi alma öyküsü, 3 (%3.9)'ünde evde bası yarası tedavisi uygulanması, 1 (%1.3)'er olguda ise uzun süreli bakımevinde kalma öyküsü ve evde infüzyon tedavisi alma öyküsü olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
In recent years, a pneumonia which has been developed in people who have history of, hospitalization, accomodation in social-care facility, infusion therapy taken outpatiently, management of decubitus in house and receiving treatment in hemodialysis centers as a consequence of reforms in health system has being defined as a health-care associated pneumonia.Hence, we retrospectively assessed patients who has been hospitalized in Chest Disease Clinic of Akdeniz University Hospital due to health-care associated pneumonia (HCAP) and community acquaried pneumonia (CAP) between 1 January 2009 and 1 June 2012. In this study we aimed to compare demographic data, responsible/causative organisms, mortality rates and cost and duration of hospitalization of these two groups (The purpose of this study was to compare following parameters of these two groups: demographic data, responsible/causative organisms, mortality rates, hospitalization duration and cost).Of the total 195 pneumonia cases, 76 (38.9%) was HCAP and 119 (61.1%) was CAP. Sixty-one of HCAP cases (80.3%) have history of hospitalization more than one time in last 90 days, 7 cases (9.2%) have history of taking treatment in hemodialysis center in last 30 days, 3 cases (3.9%) have history of decubitus management in house, one case (1.3%) has a history of long term accomodation in social-care center and 1 case (1.3%) has a history of infusion therapy in house.